Független szervezet felügyelné a jövőben a költségvetési folyamatokat, így ellenőrizné a büdzsébe betervezett tételek valódiságát, s gátat szabna az elmúlt éveket jellemző, megalapozatlan túlköltekezéseknek. Az eddigi nyilatkozatok alapján úgy tűnik, immár a Pénzügyminisztérium sem ellenezné a testület felállítását, sőt az elmúlt hónapban az államreform-bizottság alelnöke, Draskovics Tibor is egy, a költségvetési terv előzetes értékelésével és ellenőrzésével foglalkozó bizottság létrehozatalát tartotta megfontolandónak. A Népszabadság is arról értesült, hogy a reformelképzelések első eredménye a büdzsét előzetesen ellenőrző szerv lehetne, amelynek munkája tehát eltérne az Állami Számvevőszék (ÁSZ) utólagos vizsgálatától.
A költségvetési ellenőrzés gyakorlatának megváltoztatásáért jelenleg három szervezet is felelős: az Állami Számvevőszék már kidolgozta s elküldte javaslatait a Pénzügyminisztériumnak. Az ÁSZ tegnap úgy tájékoztatta lapunkat, hogy ők csak ajánlásokat készítettek, a témában a Pénzügyminisztérium és az államreform-bizottság a fő felelős. A számvevők legfontosabb javaslatai közé tartozik a közpénzek elköltéséről szóló adatok nyilvánosságra hozatala, az állami intézmények hitelfelvételének korlátozása, a közfeladatok világos meghatározása, és a pótköltségvetés szabályainak szigorítása.
Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője tegnap azt a tájékoztatást adta, hogy a számvevőszéki javaslatokat megkapták. Mint mondta, a költségvetési ellenőrző szerv felállításáról szóló elképzelés létezik, ám a büdzsé ellenőrzéséről szóló végleges javaslatuk még nem készült el.
Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: a költségvetési tanács felállítását továbbra is támogatják, ez ugyanis gátat tudna vetni a felelőtlen költekezésnek, így az elmúlt években elvesztett hitelességet is könnyebben lehetne visszaszerezni. Varga ugyanakkor aláhúzta: a testület létrehozatalának csak akkor van értelme, ha független, azaz a parlamentnek kell beszámolnia.
Emlékezetes, a költségvetési tanács felállítását tavaly márciusban jegybanki szakemberek, Szapáry György és Orbán Gábor azért kezdeményezték, hogy megszűnjenek a kormány irreális költségvetési előrejelzései és könyvelési trükközései. A javaslat később beépült a Fidesz választási programjába is. Veres János pénzügyminiszter tavaly még ellenezte az elképzelést. A büdzsé ellenőrzéséről szóló tavaly májusi konferencián például azt közölte: sem szükségességét, sem esélyét nem látja annak, hogy egy új szervezet akár a parlamenttől, akár a kormánytól vegyen el jogköröket.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását