Kormány közeli üzletemberé lesz a Bábolna?

Kiskapun keresztül igyekszik tulajdont szerezni a privatizációra váró Bábolna-birodalom maradványaiban Leisztinger Tamás, aki az MSZP holdudvarához sorolható. A milliárdos üzletember lépéseiről a HVG szerzett tudomást. Úgy tűnik, az agrárcég és a róla leválasztott gazdaságok iránt igencsak tőkeerős versenyzők érdeklődnek, aminek oka lehet, hogy a magánosításon keresztül több ezer hektár állami föld tulajdonjoga is megszerezhető.

Nánási Tamás
2007. 04. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb vizsgálatok indultak a magyar mezőgazdaság egykori zászlóshajójánál, a Bábolna Zrt.-nél annak kiderítésére, hogy ki a felelős az – egykori önmagával már köszönő viszonyban sem lévő – agrárcégnél az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által feltárt több mint húszmilliárd forintos vagyonvesztésért. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. felügyelőbizottsága tavaly – az ÁSZ és a pénzügyminiszter felkérésére – már készített az ügyben egy jelentést, amely szerint a horribilis veszteségért személy szerint senkit sem terhel felelősség. – A vizsgálatok tovább folytatódnak – jelentette ki lapunknak Podonyi László, az ÁSZ igazgatóhelyettese. A szakember vezetésével a számvevőszék is vizsgálódik a cégnél, az eredmények közzététele augusztus végén várható. Emellett Veres János pénzügyminiszter is jelezte az ÁSZ-nál, hogy még egyszer nekifut a kérdésnek a vagyonkezelő felügyelőbizottsága. Ez az újabb vizsgálat tényfeltáró szakaszban van, így korai még eredményekről beszélni – tudtuk meg az ÁPV Zrt. szóvivőjétől. Oravecz Péter elmondta: a privatizációs szervezet tudomása szerint a Bábolna Zrt. felügyelőbizottsága is górcső alá veszi az agrárcégnél történteket.
Ágazati szakértők szerint nem kizárt, a három vizsgálatnak köze lehet ahhoz, hogy már régóta csúszik az egykori zászlóshajó maradványain gazdálkodó Bábolna Zrt. privatizációja, amiről legutóbb tavaly nyáron döntött a kormány. Az ÁPV Zrt. honlapján jelenleg is az olvasható, hogy a magánosítás még 2006-ban végbemegy, ám eddig az értékesítési pályázat kiírására sem került sor. Oravecz Péter érdeklődésünkre közölte: a késés oka a bonyolult előkészítő lépések elhúzódása, a vizsgálatoknak semmi köze sincs a privatizációhoz. Olyannyira, hogy a magánosítási pályázatokat akár a vizsgálatok közben, azok lezárulta előtt is kiírhatja az ÁPV Zrt. Vásárhelyi István, a vagyonkezelő igazgatóságának elnöke a közelmúltban a közrádióban ezzel szemben azt érzékeltette, hogy míg az ÁSZ-szal és az ÁPV felügyelőbizottságával közösen nem teszik rendbe a cégnél „az elmúlt tizenöt év hordalékát”, az agrárcég értékesítésére nem kerülhet sor. Az így letisztított cég magánosítása Vásárhelyi István szerint akár az év végéig is elhúzódhat.
Míg az anyacégnél húzódik a privatizáció, a „nagy Bábolna” egykori vagyonából többet is gőzerővel árul a kormányzat. A múlt héten járt le a határideje a szendrői és kerteskői gazdaságok értékesítésére másodszor kiírt pályázatnak, ami egyúttal több ezer hektár állami föld eladását is jelenti. A beérkezett pályázatok számáról, az érdeklődés nagyságáról a kiíró Nemzeti Földalapkezelő Szervezet vezetőjénél, Tömör Lászlónál érdeklődtünk, aki csupán annyit árult el: a dokumentumok bírálati szakaszban vannak, a részletekről később adnak tájékoztatást. Ugyanígy arról sem lehet sokat tudni, hogy a két gazdaságra vonatkozó, információink szerint nagy érdeklődést kiváltó első pályázatot – amit még a Bábolna Zrt. írt ki, határideje január 2-án járt le – időközben miért érvénytelenítették.
Némileg megvilágíthatja a háttérben mozgó folyamatokat az az ügy, amit a HVG hetilap közölt e heti számában. A mostanra már szétdarabolt Bábolna-csoport egykor még nyereséges és értékes tagjáról, a Bábolna Takarmányipari Kft.-ről van szó. Az anyacég privatizációjáról szóló tavalyi határozatában döntött arról a kormány, hogy ezt a társaságot kiveszi a cégcsoportból. A Bábolna Takarmányipari Kft.-t az ÁPV Zrt. átadta a saját, százszázalékos tulajdonában lévő cégének, az Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft.-nek. Ez az átadás adásvételt jelentett, amivel az állam lényegében leírta a Bábolna Zrt. egyik, 6,5 milliárd forintos tőkekölcsönét és annak kamatait, magyarán: kerülő úton ennyit juttatott az eladósodott gazdaságnak. A 2003-ban még 1,3 milliárdos nyereséget, rá két esztendőre pedig ugyanekkora veszteséget produkáló Bábolna Takarmányipari Kft. ma is az ÁPV-cég – vagyis az állam – tulajdonában van, a működtetésbe azonban – a HVG információi szerint – bekapcsolódott néhány hete az MSZP holdudvarához tartozó, Leisztinger Tamás milliárdos vállalkozó érdekeltségébe tartozó egyik cég, a Tendre Kft. A HVG úgy tudja: az ingatlanforgalmazást a cégbíróság előtt nemrégiben takarmányipari tevékenységgel bővítő Tendre Kft. a Bábolna-társaság értékes ingatlanjainak bérleti jogára is szert tett az opciós vételi jogával élő egyik hitelező pénzintézeten, az MKB Bankon keresztül. A felszámolás szélére került, március 20-án fizetésképtelenséget is jelentő Bábolna Takarmányipari Kft. körül a hetilap értesülései szerint régóta „sertepertél” a hazai takarmánygyártásban terjeszkedő Leisztinger Tamás. Egyik érdekeltsége részt vett a kft. tavaly ősz eleji sikertelen értékesítési pályázatán is, amit novemberben még egy eredmény nélküli eladási kísérlet követett.
Az agrárágazatban ma már közszájon forog az a vélekedés, hogy a Bábolna maradványai körül a tőkeerős nagy halak csatája várható. A kiemelkedő érdeklődés elsősorban annak köszönhető, hogy az agrárcéggel együtt az általa művelt, hatezer hektárt meghaladó, egybefüggő állami földterület tulajdonjoga is eladó. Az egykor szintén Bábolna-érdekeltség IKR Zrt. vezérigazgatója, Szaxon Attila már idejekorán, a privatizációról szóló döntés idején jelezte, hogy az általa irányított cég vevő a volt mintagazdaságra. A HVG azt sem tartja kizártnak, hogy az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor is bővítené Bábolnával már most is jelentős agrárbirodalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.