Még nincs meg az okirat

Egyelőre nem tudni: megakadályozhatja-e az egykori adományozó, Schwartzer Ferenc családja, hogy dobra verje a kormány a bezárásra ítélt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet budai ingatlanát. A magyar elmegyógyászat egyik alapítója 1867-ben azzal a feltétellel adta állami kézbe az épületegyüttest, hogy azt legalább 200 évig nem lehet más célra használni. Az érintettek egyelőre keresik az eredeti dokumentumokat.

Pilári Darinka
2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem találják egyelőre azt az adományozó okiratot, amelyre hivatkozva a Schwartzer család leszármazottai visszakérik az épületet. A több mint 15 milliárd forintot érő budai hegyvidéki ingatlant, amelynek hasznos összterülete 33 ezer négyzetméter, és egy negyvenhektáros parkban áll, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság értékesítheti, feltéve, hogy sikerül tisztázni: kit illet a tulajdonjog. Az utódok egy olyan – történeti utalásokban felemlegetett – adományozó levélre hivatkoznak, amely szerint nem lehetne felszámolni az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI), vagy ha mégis, akkor az épületegyüttes visszaszáll a családra.
A pszichológia történetében is jegyzett Schwartzer Ferenc, aki a magyar elmegyógyászat egyik megalapítója volt, és nevéhez kötődik két pszichiátriai intézet létrehozása is, 1867-ben adományozta a kastélyépületet a magyar államnak, azzal a kikötéssel, hogy azt legalább 200 éven keresztül csak elmegyógyászati tevékenységre lehet használni.
*
Ismeretes: a kormány döntése alapján megkezdték az OPNI teljes felszámolását, az intézet eddigi tevékenységét részben több más kórház folytatja. Az értékes ingatlan dobra verését pedig ugrásra készen várják a befektetői körök.
Bárándy György, a Schwartzer-leszármazottak jogi képviselője most próbálja „kiásni” az adományozó dokumentumot. Azt egyelőre nem kívánta elárulni, hogy segítségével a család melyik ága kívánja érvényesíteni jogait. – Tapasztalatom szerint a leszármazottak nem tudnak semmit az őseikről. A közmondás viszont úgy szól, valaki akkor hal meg, amikor elfelejtik, ez pedig ebben az esetben teljesen érvényes – mondta lapunknak Bárándy.
Bonyolítja a helyzetet, hogy Schwartzer Ferenc ükunokája, Horánszky Nándor, aki egyenes ági leszármazottja a neves elmegyógyásznak, és akinek édesapja is magyarországi viszonylatban jelentős pszichiáter volt, nem tud róla, hogy bármiféle adományozó levél létezne. A Magyar Nemzet februári számában közölt, a kórházbezárásokat nehezményező olvasói levelében Horánszky Nándor az üggyel kapcsolatban azt írta: „Hosszú a listája az embereket, intézményeket ért sérelmeknek. Közülük két intézményhez fűznek családi emlékek, miután egyenes ági felmenőim közül Schwartzer Ferencnek és fiának, Babarczi Schwartzer Ottónak jelentős szerepe volt e két kórház létrehozásában.” A két intézmény közül az egyik az 1868-ban megnyílt Országos Tébolyda (a mai OPNI), a másik egy magán-elmegyógyintézet, ami előbb Vácott, majd Budán működött családi kézben egészen 1910-ig. Horánszky Nándor kifejtette, kizártnak tartja, hogy ükapja tulajdonjogot adott volna át bárkinek is. Majd a család egyenes ági leszármazottai nevében elmondta, nem szeretnék, hogy Schwartzer Ferencet a család oldalági leszármazottai „olyan dolgokba keverjék bele, amire nincs bizonyítékuk”. Az OPNI-t illetően az ükunoka azon a véleményen van, hogy égető szűkség lenne ma is az ember- és betegközpontú szemlélet megerősítésére és a pénzvilág megfékezésére.
Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának fideszes elnöke a legutóbbi ülésükön azt a kérdést tette fel Tasnádi Zoltánnak, az OPNI megszüntetéséért felelős miniszteri biztosnak, hogy miként tűnhetett el az alapító okirat eredetije éppen a bezárás előkészítése idején, erre azonban nem kapott választ. Balog azért is figyelemre méltónak tartja az adományozó eredeti akaratát, mert ha valóban nem adható el az ingatlan, úgy még inkább jogos a kérdés: miért nem újítják fel inkább a kétségkívül elavult épületegyüttest. – A felújítás számítások szerint 1,8 milliárd forintba kerülne, amíg a fővárosi kórházak ötmilliárd forintos támogatást kérnek, hogy legalább részben át tudják vállalni a pszichiátriai feladatokat – mutatott rá, feltéve a kérdést: ha nem az ingatlan elkótyavetyélése, akkor mi az értelme az OPNI bezárásának?
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság megkeresésünkre nem reagált, így nem tudtuk meg, pontosan mikor és hogyan került az állam kezébe az OPNI épülete. A lapunk által kért ügyvédi vélemények szerint felelős jogi álláspontot csak akkor lehet kialakítani, ha valaki látta az adományozó levelet, és megvizsgálta azt, összevetve a keletkezésének időpontjára érvényes jogi szabályozást a ma érvényben lévővel.
Balog Zoltán a családi leszármazottakról és arról, miért nem kereste meg senki eddig az egyenes ági utódokat, úgy nyilatkozott: – Bárándy úr nyilván nem vállalta volna az ügyet, ha nem látná a jogérvényesítés valamilyen lehetőségét – fogalmazott, kiemelve: számára az a fő, hogy kormány ne vihesse végbe a tízmilliárdos ingatlan botrányos értékesítési tervét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.