Megoldhatatlan gondok özönét hagyta hátra

Molnár Lajost 2006 júniusában nevezték ki egészségügyi miniszternek, aki már akkor leszögezte: a betegeknek és a magántőkének nagyobb szerepet kell vállalniuk az egészségügy finanszírozásában. Nos, az elmúlt tíz hónapban a tárcavezetőnek sikerült törvényerőre emelnie a reformelképzeléseit. Molnár ugyanakkor ágazati, szakmai egyeztetés nélkül hozta meg döntéseit, és a napi működési zavarokat látva aligha lehet meggyőzni a közvéleményt a reform „hatékonyságáról”.

Varga Attila
2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napi „fogyasztása” alapján egy internetező kiszámolta: 292 ezer szál cigarettát szívhatott el eddig Molnár Lajos, a leköszönt egészségügyi miniszter. Példamutatásból ötös. Dohányozni még szabad, de neki talán nem illene. Persze nem ez volt a legnagyobb baj. Inkább az a tíz hónap, amely alatt miniszterként az egészségügy megreformálásán munkálkodott.
– Az embereknek meg kell érteniük, hogy az egészségügyi ellátás nem ingyenes, soha nem is volt, és nem is lesz az – fogalmazott kinevezése napjaiban, utalva arra, hogy a betegeknek is hozzá kell járulniuk a szükségtelen gyógyszerhasználat megfékezéséhez. Molnár hangsúlyozta: nem ellenzi a magántőke bevonását sem. A vizitdíj bevezetéséről akkor úgy nyilatkozott, hogy az orvostársadalom nagyobb része is az intézkedés mellett van. Ma már tudjuk, hogy ez a kijelentés nem felelt meg a valóságnak, hiszen a szakmával történt egyeztetések sorra elmaradtak.
A szabad demokrata miniszter tevékenysége körül kialakuló közhangulatot nehéz visszaadni. Az előkészítetlen döntéseket értetetlenül fogadta az orvostársadalom s a betegek is. Az úgynevezett reform-előkészítő Zöld könyv a szaktárca „boszorkánykonyhájában” alig egy hónap alatt, 2006 júliusára készült el. Tartalmát kifogásolta a reformban nagymértékben érdekelt Magyar Kórházszövetség is. „A Zöld könyv teljes egészében alkalmatlan a magyar egészségügy problémáinak megoldására, fejlesztésére. Nem reform, mert a reform valamilyen lényegi változtatással problémákat old meg, valamint jobbá tesz. Ennek viszont nincs stratégiája, nincsenek definiált egészségügyi céljai!” – írták. A kórházszövetség véleményezői szerint a Molnár-reform valódi célja nem az egészségügyet, hanem az államháztartást érinti, nem más, mint a hatalmas költségvetési hiány csökkentése.
Azóta megtudtuk, a kormány olyan egészségügyi reform megvalósításába kezdett, amely többletforrást nem igényel, így eredményessége megkérdőjelezhető. Úgy látszik, ezt a kapkodást csak a kormányzati politika nem vette észre, hiszen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az „egészségügyireform-törvények kidolgozásában nyújtott teljesítményéért, illetve az egészségügyi reform első ütemének elindításáért” kétheti illetményének megfelelő összeggel jutalmazta Molnárt. E tíz hónap alatt a miniszter által beterjesztett öt egészségügyi reformtörvényt elfogadták.
A „gondosan előkészített reform” során a súlyponti kórházak kiválasztása és a megmaradt ágyak elosztása olyan rosszul sikerült, hogy továbbra is ügyeletet adnak a korábban bezárásra kijelölt kórházi osztályok a fővárosban, mivel a tiszti főorvos az ellátás biztonsága érdekében így rendelkezett. Még egy példa a kalapját vevő tárcavezető nyomában maradt megoldatlan problémák özönéből: az Egyetemi Klinikák Szövetsége még tegnapelőtt azonnali egyeztetést kezdeményezett Molnárral, leszögezve: kizárólag a betegellátás folyamatossága és biztonságossága érdekében írták alá a fekvőbetegek szakellátására vonatkozó szerződést.
– A szakmai meggyőződés, az orvosi hivatástudat és az intézményekért történő felelősségvállalás ellentmond az új finanszírozási szerződésben foglaltaknak – fogalmazták meg, megjegyezve: az Egészségügyi Minisztérium az egyetemi klinikai rendszerekből közel tízmilliárd forintnyi forrást von ki 2007-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.