Első alkalommal közölte hivatalosan Franciaország kedden, hogy Oroszország katonai hírszerzése, a GRU állt több francia érdekeltség, köztük a TV5Monde televízió elleni 2015-ös, valamint Emmanuel Macron elnök 2017-es kampánycsapata elleni hekkertámadások mögött. A francia külügyminiszter, Jean-Noël Barrot az X-en közzétett üzenetében azt írta, hogy a GRU évek óta célzott támadásokat folytat Franciaország ellen az APT28 nevű hekkercsoport révén. A támadások 2021 óta körülbelül tíz francia szervezetet érintettek.

Fotó: AFP
Oroszország hibrid fenyegetéseit nyilvánosságra hozták
A francia külügyminiszter hozzátette, hogy Franciaország folyamatosan figyeli ellenfeleit a kibertérben, és felveszi velük a küzdelmet. Az APT28 csoport tevékenységét az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is jól ismerik, és már szankciókat is kivetettek az egyes tagjaira és kapcsolódó vállalatokra, mivel destabilizáló tevékenységeket folytatnak.
A fokozódó, Oroszországból érkező hibrid fenyegetés miatt a francia hatóságok úgy döntöttek, hogy nyilvánosságra hozzák az információs rendszerek védelméért felelős nemzeti ügynökség (Anssi) vizsgálati jelentéseit.
Az Anssi részletesen bemutatta, hogy 2021 és 2024 között az APT28 több minisztériumhoz köthető entitás, helyi hatóság, fegyvergyártó, űripari cég, valamint gazdasági és pénzügyi szektor szereplői ellen intézett kibertámadásokat.
A francia külügyminisztérium egy videót is közzétett, amelyet Jean-Noël Barrot megosztott az X-en. A videóban részletesen ismertették, hogy az APT28 a 2017-es elnökválasztási kampány során részt vett egy kiterjedt adathalász-akcióban azzal a céllal, hogy „befolyásolják a közvéleményt, és kétségeket ébresszenek az emberekben”.
Mint elhangzik: „több ezer dokumentumot elloptak és közzétettek abban a reményben, hogy ezzel manipulálni tudják majd a választókat, de végül az akciónak nem volt különösebb hatása a választási folyamatra”.
Franciaország szerint az APT28-at Oroszország a háborús céljai szolgálatába is állította: „folyamatos nyomást gyakoroljon az ukrajnai infrastruktúrára” – közölték.
A külügyminisztérium állásfoglalása szerint „ezek a destabilizáló tevékenységek elfogadhatatlanok, és nem méltók az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyik állandó tagjához, sértik azokat az ENSZ-normákat, amelyek elvárhatók egy felelősen viselkedő államtól a kibertérben”.
Az Egyesült Államok hírszerzése szintén az APT28-at vádolta azzal, hogy 2016-ban – Donald Trump akkori jelölt érdekében – beavatkozott az elnökválasztási kampányba azzal, hogy kiszivárogtatta a Demokrata Párt és Hillary Clinton közeli munkatársainak e-mail-üzeneteit.
Borítókép: Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter (Fotó: AFP)