Ukrajna csatlakozása megtorpanhat a magyar vétó miatt

Ukrajna uniós tagságának sorsa bizonytalanná vált a magyar vétó miatt, az Európai Unió pedig külön útra terelheti Moldova csatlakozását. Ha az EU a két csatlakozási folyamat szétválasztása mellett dönt, azzal Ukrajna megtorpan az Európai Unió felé vezető úton.

2025. 04. 29. 18:25
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök, az Európai Beruházási Bank elnöke, Nadia Calvino több brüsszeli tisztviselő társaságában Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió azt fontolgatja, hogy Ukrajna hátrahagyásával külön folytatja a csatlakozási tárgyalásokat Moldovával, derült ki Marta Kos, az EU bővítési biztosának prágai nyilatkozatából. A politikus a Szabad Európa Rádiónak adott interjúban elmondta, hogy már zajlanak a tárgyalások arról, hogy júniusban, amikor új bővítési döntések várhatók, Ukrajna és Moldova ügyét szétválasszák.

Ukrajna uniós csatlakozásának folyamata a magyar vétó miatt hiúsulhat meg
Ukrajna uniós csatlakozásának folyamata a magyar vétó miatt hiúsulhat meg
Fotó: AFP

Magyarország blokkolja Ukrajna csatlakozását

Az interjúban Kos kifejtette, hogy Moldova csatlakozását mindenki támogatja, Ukrajna esetében azonban ez nincs így.

Már tárgyalunk a tagországokkal arról, hogy mit tegyünk, mert egyik tagállam sem ellenzi, hogy megnyissák az első csatlakozási fejezetet Moldovával

 – mondta Kos, hozzátéve, hogy Ukrajna esetében Magyarország blokkolja a folyamatot. 

Mivel az EU bővítése egyhangú döntést igényel, Magyarország hatékonyan képes megakadályozni Ukrajna csatlakozását. Az EU korábban már választott szét hasonló módon csatlakozási folyamatokat. 2024 szeptemberében Albánia tárgyalásai elindultak, míg Észak-Macedóniáé elakadt a bolgárokkal vívott kisebbségi viták miatt.

Moldova még ebben az évtizedben beléphet

Marta Kos szerint reális esély van arra, hogy Moldova még az évtized vége előtt csatlakozhat az EU-hoz. 

A bővítési biztos hangsúlyozta, hogy kudarcnak érezné, ha 2029-ig, az Európai Bizottság jelenlegi mandátumának lejártáig nem sikerülne új tagot felvenni. Albánia és Montenegró mellett Moldova is esélyes lehet, amennyiben továbbra is a reformok útján haladnak.

Moldova igazán jó tanuló. Nagyon érzik, hogy ez történelmi pillanat… az értékek és a demokrácia közösségéhez akarnak tartozni. Mindent hajlandók megtenni

– fogalmazott Marta Kos.

Kos a magyar kormányt támadta

A bővítési biztos természetesen Ukrajna mihamarabbi csatlakozását szeretné, de erre egyre kevesebb esélyt lát. 

Mint fogalmazott, elítéli a magyar kormány által indított véleménynyilvánító népszavazást, mert szerinte így Ukrajna csatlakozásának ügyét politikai célokra használják fel. Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása azonban sokak szerint rengeteg problémát okozhat a kontinens és hazánk számára is. 

Az országban jelen lévő rendszerszintű korrupció, a jogállamisági problémák, a kisebbségi jogok helyzete, valamint az ukrajnai háborúból fakadó társadalmi-gazdasági válságok mind komoly kockázatot jelentenek.

Több tagállamban attól tartanak, hogy Ukrajna gyors felvétele megingatná az unió belső kohézióját, súlyos versenyhátrányt okozna az európai, köztük a magyar gazdáknak, és tovább növelné az EU-n belüli társadalmi feszültségeket. 

Tehát ezzel a véleménnyel hazánk nincs egyedül, a kisebb, keleti tagállamok aggodalmait pedig Magyarország mondja ki nyíltan.

Borítókép: Denisz Smihal ukrán miniszterelnök, az Európai Beruházási Bank elnöke, Nadia Calvino több brüsszeli tisztviselő társaságában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.