Egyelőre sem a Heim Pál-gyermekkórház, sem a Semmelweis-klinika, sem pedig az agyi érkatasztrófát szenvedett betegek ápolására kijelölt Amerikai úti idegsebészet nem képes fogadni a megszüntetésre ítélt Lipótmező helyett a pácienseket. Ehhez ugyanis jelentős építkezésekbe kellene fogni. A Heim Pál-kórházba áttelepítendő gyermekpszichiátria – amely egyedüli volt az országban –, valamint a világ élvonalában számon tartott stroke osztály ezért még decemberig maradhat a Lipóton. Lapunk úgy értesült: az igazi gondok szeptembertől várhatók: kétséges, hogy a december végéig biztosan megmaradó osztályokat miből, és hogyan fogják például fűteni.
Lapunk megtudta azt is: a Lipót vezetése – élén a megszüntetésért felelős miniszteri biztossal, Tasnádi Zoltánnal, aki egyben a gazdasági igazgató is – tárgyalásokba kezdett a szociális tárcával a Lipóton kezelt súlyos, befogadó családi háttérrel nem rendelkező elmebetegek elhelyezéséről. Őket állami támogatással szétszórnák az ország szociális otthonaiban. Orvosi vélemények szerint kétséges, hogy az ön- és közveszélyes betegek számára ilyen módon megfelelő és biztonságos ellátást lehetne garantálni. A pszichiátriai ellátás központjának szétverése egyébként is komoly aggályokat vet fel, hiszen ma már népbetegségként vannak jelen társadalmunkban a különféle pszichés problémák.
Úgy tudjuk, az elbocsátandó munkatársak listájára a mintegy 350 főből 178 került fel, közülük 30 orvos, 30 pedig egyéb diplomás. Ők végkielégítéssel távozhatnak, ám a munka törvénykönyvének módosítása szerint a pénzt nem egy összegben kapják meg, hanem havonta. Tekintve, hogy a Lipót munkatársai többnyire a 40–50-es korosztályhoz tartoznak, a szakma elhagyására keveseknek van esélyük.
Az átszervezés megfelezte az alkalmazottak számát, ezzel is jelentősen rontva a betegek gyógyulási esélyeit. A Nyírő Gyula-kórház a Lipótról „átvett” 40 ágyhoz 8 orvost, 2 pszichológust és több mint húsz ápolót vinne el. A János-kórház a Lipóttól megkapott 27 ágyhoz nem kíván átvenni orvosokat, a betegekre sem tart igényt, viszont több mint húsz ápolót foglalkoztatna tovább. A Semmelweis-klinika az átvett 70-90 ágyhoz mindössze nyolc orvost és két pszichológust igényel, valamint 25 ápolót, holott a meglévő 101 ágyához eddig 28 orvost foglalkoztatott. Az ombudsmani jelentés kiemelte: a Lipót átszervezése súlyosan sértheti az egészséghez való alapvető alkotmányos jogot. Információink szerint a kormány ennek ellenére hajthatatlan: a hazai pszichiátria évszázados tudományos központját megsemmisítik.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó