Hat bajnoki cím, hét Magyar Kupa-elsőség, EHF-kupagyőzelem (2006), BL-döntő (2002), KEK-döntő (1994) – Németh András érkezése, 1992 nyara óta így fest a Fradi dicsőséglistája. Nem vitás, csapat és edző rengeteget köszönhet egymásnak. Előbbi eddigi legsikeresebb korszakát – bár ne feledjük, korábban is nyert négy bajnokságot, sőt KEK-et is –, utóbbi gyakorlatilag komplett szakvezetői pályafutását, mai hírnevét. Németh nem is tagadta, könnyen elképzelhetőnek tartotta, hogy a Népligetből menjen majd nyugdíjba, ám az elmúlt egy-két év megpróbáltatásai elegendő taszítást, Gunnar Prokop ajánlata pedig legalább ekkora vonzást jelentett számára. Minderről így vallott tegnap: „Döntésemben két ok játszott szerepet. Az első a Ferencváros jelenlegi helyzete. A csapat életképes, nem a létét fenyegeti veszély, erősíteni, előrelépni viszont egy centit sem tud. A kulcsemberek felé évek óta fennálló tartozásait az egyesület egyre görgeti maga előtt, ezért a játékosok távozni akarnak, és ezek után nekem sem volt maradásom. A másik ok, hogy 54. életévembe léptem, és olyan terhelést kaptam a klub és a válogatottbeli munka révén, hogy napról napra fáradtabb és fáradtabb lettem, úgy éreztem, már az egészségem forog kockán. Ebben az állapotban érkezett a Hypo megkeresése, amelyet tárgyalások és helyszíni tapasztalatszerzés után elfogadtam.”
Méghozzá kétéves időtartamra. A südstadti magyar kontingens ráadásul nem csupán egy fővel nő, hiszen az FTC két válogatottja, Kirsner Erika és Tóth Tímea is a Hypóhoz szerződik, sőt Katarina Mravikova is szóba került, de mivel híreink szerint rá nem tartanak igényt Bécsben, csak az tűnik biztosnak, hogy megy, a célállomás még nem egyértelmű. Az osztrák együttes magyar másodedzője, Kovács Ferenc posztján marad, és ez így Némethnek is tökéletesen megfelel, hiszen majdani segítője egykor játékosa volt a Fradiban. Mindettől persze még továbbra is Gunnar Prokop menedzser a Hypo mindenhatója. Meg is kérdeztük Németh Andrást, hogy ő, aki gyakorlatilag kontroll nélküli szakmai tekintély volt a Ferencvárosban, miként tűri majd, ha az első éles meccsen időkérésnél félretolja Prokop, és igét hirdet helyette, mire azt a választ kaptuk: amikor elfogadta az ajánlatot, gondolatban erre az eshetőségre is felkészült, és el fogja viselni.
Németh András személyében egyúttal a női válogatott szövetségi kapitánya is külföldre távozik, és ez merőben új szituációt teremt. Igaz, csak ebben a sportágban és nálunk, mert a magyar hokisok mestere, Pat Cortina is a Bundesligában edzősködik, az osztrák kézis lányok kapitánya, Herbert Müller pedig a német Nürnberg trénere. Az MKSZ elnöke, dr. Kiss István és Németh András is egybehangzóan jelentette ki, mindketten a folytatás mellett vannak; Kiss doktor úgy fogalmazott, Németh a megfelelő ember arra, hogy kivezesse a pekingi olimpiára a csapatot, és ott sikerrel szerepeljen azzal; komoly osztrák bajnokság híján a Hypo edzőjeként egyébként még több energiája is juthat a válogatottra, mint a ferencvárosi időszakban. Az éves felkészülési program fikarcnyit sem változik, és erre a Hypo-vezérkar is áldását adta. Mindemellett nem kérdés, hogy a modell próbáját a gyakorlat mutatja meg, és a decemberi franciaországi világbajnokságon elért eredmény „visszamenőleges hatállyal” minősíti majd e kétlakiságot.
A történet harmadik olvasata a Ferencváros jövője, amelyről azonban már nem Németh Andrást kell kérdeznünk. Pontosabban az előttünk álló két hónapról még igen, hiszen a Fradi szombaton KEK-elődöntőt vív a román Ramnicu Valcea otthonában, aztán nem sokkal később az élről kezdi a bajnoki rájátszást. Felvetésünkre, hogy képes lesz-e minden porcikájával a zöld-fehérek feladataira koncentrálni, természetesen és határozottan vágta rá az igent, hozzátéve, ezért profi. A továbbiakról ellenben már Maglódi Lajos szakosztály-igazgatónak illik számot adnia, és ő ezt így teszi meg: „Ami az edző személyét illeti, már megkerestem Zsiga Gyulát, aki két hetet kért tőlem. Ha ezalatt meggyőződik róla, hogy Kiskunhalason sikerül megoldani a fennálló problémákat, ott folytatja, ha nem, akkor hozzánk jön. Úgy néz ki, a jövő évi működés anyagi feltételeit is biztosítani tudjuk, legalábbis komoly reményt látok arra, hogy megmaradnak a szponzoraink.” És a játékosok jelentős része is. A klasszis beállós, Lucia Uhrakova iránt érdeklődik ugyan az orosz Lada Toljatti, de neki még egy évig érvényes a szerződése, míg az FTC húszon inneni értékei, Szucsánszki Zita és Zácsik Szandra lehetnek a Németh András (valamint Kirsner, Tóth és Mravikova) utáni, megfiatalított csapat emblematikus figurái. A Népligetben a kétségbeesésnél erősebbnek tűnik a dac és a „csak azért is” hangulata, és hajtóerőnek egyik sem rossz.
A közeljövőnek persze csak az egyik izgalmas kérdése lesz, hogy mire megy a Ferencváros Németh András nélkül. A másik úgy szól: mire megy Németh András a Ferencváros nélkül?

Szent György Lovagrend: 700 éve a hit és hagyomány őrei