Németh András elindult a bécsi úton

Az elmúlt tizenöt év távlatából már-már hihetetlen, az előző tizenöt nap történéseit, feltételezéseit és szóbeszédeit alapul véve viszont abszolút nem meglepő: Németh András, a Budapest Bank-FTC női kézilabdacsapatának vezetőedzője nyártól két évre az osztrák Hypo Niederösterreich együtteséhez szerződik. A sikerekben roppant gazdag, kudarcokban igen szegény, együtt töltött másfél évtized dacára könnyes búcsú helyett mindkét fél saját gyakorlatias feladataira összpontosít; ez annyiban érthető, hogy Németh Andrást, aki egyben a válogatott szövetségi kapitánya is, az érzelmesség helyett mindig is az ésszerűség vezette, a Ferencváros pedig elemi érdekei és talán a maradók presztízse miatt is azt igyekszik bizonyítani: lesz élet Németh után is.

2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat bajnoki cím, hét Magyar Kupa-elsőség, EHF-kupagyőzelem (2006), BL-döntő (2002), KEK-döntő (1994) – Németh András érkezése, 1992 nyara óta így fest a Fradi dicsőséglistája. Nem vitás, csapat és edző rengeteget köszönhet egymásnak. Előbbi eddigi legsikeresebb korszakát – bár ne feledjük, korábban is nyert négy bajnokságot, sőt KEK-et is –, utóbbi gyakorlatilag komplett szakvezetői pályafutását, mai hírnevét. Németh nem is tagadta, könnyen elképzelhetőnek tartotta, hogy a Népligetből menjen majd nyugdíjba, ám az elmúlt egy-két év megpróbáltatásai elegendő taszítást, Gunnar Prokop ajánlata pedig legalább ekkora vonzást jelentett számára. Minderről így vallott tegnap: „Döntésemben két ok játszott szerepet. Az első a Ferencváros jelenlegi helyzete. A csapat életképes, nem a létét fenyegeti veszély, erősíteni, előrelépni viszont egy centit sem tud. A kulcsemberek felé évek óta fennálló tartozásait az egyesület egyre görgeti maga előtt, ezért a játékosok távozni akarnak, és ezek után nekem sem volt maradásom. A másik ok, hogy 54. életévembe léptem, és olyan terhelést kaptam a klub és a válogatottbeli munka révén, hogy napról napra fáradtabb és fáradtabb lettem, úgy éreztem, már az egészségem forog kockán. Ebben az állapotban érkezett a Hypo megkeresése, amelyet tárgyalások és helyszíni tapasztalatszerzés után elfogadtam.”
Méghozzá kétéves időtartamra. A südstadti magyar kontingens ráadásul nem csupán egy fővel nő, hiszen az FTC két válogatottja, Kirsner Erika és Tóth Tímea is a Hypóhoz szerződik, sőt Katarina Mravikova is szóba került, de mivel híreink szerint rá nem tartanak igényt Bécsben, csak az tűnik biztosnak, hogy megy, a célállomás még nem egyértelmű. Az osztrák együttes magyar másodedzője, Kovács Ferenc posztján marad, és ez így Némethnek is tökéletesen megfelel, hiszen majdani segítője egykor játékosa volt a Fradiban. Mindettől persze még továbbra is Gunnar Prokop menedzser a Hypo mindenhatója. Meg is kérdeztük Németh Andrást, hogy ő, aki gyakorlatilag kontroll nélküli szakmai tekintély volt a Ferencvárosban, miként tűri majd, ha az első éles meccsen időkérésnél félretolja Prokop, és igét hirdet helyette, mire azt a választ kaptuk: amikor elfogadta az ajánlatot, gondolatban erre az eshetőségre is felkészült, és el fogja viselni.
Németh András személyében egyúttal a női válogatott szövetségi kapitánya is külföldre távozik, és ez merőben új szituációt teremt. Igaz, csak ebben a sportágban és nálunk, mert a magyar hokisok mestere, Pat Cortina is a Bundesligában edzősködik, az osztrák kézis lányok kapitánya, Herbert Müller pedig a német Nürnberg trénere. Az MKSZ elnöke, dr. Kiss István és Németh András is egybehangzóan jelentette ki, mindketten a folytatás mellett vannak; Kiss doktor úgy fogalmazott, Németh a megfelelő ember arra, hogy kivezesse a pekingi olimpiára a csapatot, és ott sikerrel szerepeljen azzal; komoly osztrák bajnokság híján a Hypo edzőjeként egyébként még több energiája is juthat a válogatottra, mint a ferencvárosi időszakban. Az éves felkészülési program fikarcnyit sem változik, és erre a Hypo-vezérkar is áldását adta. Mindemellett nem kérdés, hogy a modell próbáját a gyakorlat mutatja meg, és a decemberi franciaországi világbajnokságon elért eredmény „visszamenőleges hatállyal” minősíti majd e kétlakiságot.
A történet harmadik olvasata a Ferencváros jövője, amelyről azonban már nem Németh Andrást kell kérdeznünk. Pontosabban az előttünk álló két hónapról még igen, hiszen a Fradi szombaton KEK-elődöntőt vív a román Ramnicu Valcea otthonában, aztán nem sokkal később az élről kezdi a bajnoki rájátszást. Felvetésünkre, hogy képes lesz-e minden porcikájával a zöld-fehérek feladataira koncentrálni, természetesen és határozottan vágta rá az igent, hozzátéve, ezért profi. A továbbiakról ellenben már Maglódi Lajos szakosztály-igazgatónak illik számot adnia, és ő ezt így teszi meg: „Ami az edző személyét illeti, már megkerestem Zsiga Gyulát, aki két hetet kért tőlem. Ha ezalatt meggyőződik róla, hogy Kiskunhalason sikerül megoldani a fennálló problémákat, ott folytatja, ha nem, akkor hozzánk jön. Úgy néz ki, a jövő évi működés anyagi feltételeit is biztosítani tudjuk, legalábbis komoly reményt látok arra, hogy megmaradnak a szponzoraink.” És a játékosok jelentős része is. A klasszis beállós, Lucia Uhrakova iránt érdeklődik ugyan az orosz Lada Toljatti, de neki még egy évig érvényes a szerződése, míg az FTC húszon inneni értékei, Szucsánszki Zita és Zácsik Szandra lehetnek a Németh András (valamint Kirsner, Tóth és Mravikova) utáni, megfiatalított csapat emblematikus figurái. A Népligetben a kétségbeesésnél erősebbnek tűnik a dac és a „csak azért is” hangulata, és hajtóerőnek egyik sem rossz.
A közeljövőnek persze csak az egyik izgalmas kérdése lesz, hogy mire megy a Ferencváros Németh András nélkül. A másik úgy szól: mire megy Németh András a Ferencváros nélkül?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.