Nobel-díjra jelölik Kohlt?

José Manuel Durao Barroso szívesen venné, ha Nobel-békedíjjal tüntetnék ki Helmut Kohlt, az egyesítés kancellárját. Az Európai Bizottság elnökének javaslata vegyes visszhangra talált Németországban.

Stefan Lázár
2007. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Geir Lundestadnak, a Nobel-intézet igazgatójának írt levelében Barroso azon véleményének adott hangot, hogy a német újraegyesítés folyamata politikai bátorságot, érzékenységet követelt meg, és az európai béke diadalának a szimbóluma. „Európa legsötétebb fejezetének lezárását hozta azzal, hogy megpecsételte Németország átlépését a totalitarizmusból a demokráciába” – írta Barroso. A szociáldemokrata Willy Brandt után a kereszténydemokrata Kohl lenne a második német Nobel-békedíjas kormányfő. A tizenhat esztendőn keresztül kancellári hivatalt betöltő CDU-s politikus elvitathatatlan külpolitikai érdemei mellé azonban számtalan olyan belpolitikai affér párosul, amelyek összevetése nem felel meg a „béke” fogalmának, és így vegyes reakciókat váltott ki. Figyelemre méltó, hogy még Angela Merkel kancellár sem foglalt határozott állást a kérdésben. A történelmi ellenségeskedésen átsegített német–francia viszony létrejötte elvitathatatlanul hozzájárult az európai és a világbéke megszilárdításához, éppen úgy, mint a hidegháború jelképének számító válaszfal lebontása. A CDU/CSU ennek megfelelően értékeli Kohl pályafutását. „Megérdemelné a kitüntetést” – hangoztatta Ronald Pofalla, a kereszténydemokraták főtitkára és Peter Ramsauer, a bajor CSU parlamenti csoportjának vezetője. Ellentétes véleményt fejtett ki Renate Künast, a Zöldek elnöke és Marianne Birthler, a Stasi-papírok feldolgozásával megbízott hivatal vezetője: szerintük a Nobel-békedíj inkább azoknak a keletnémet polgári ellenállóknak járna, akik az NDK békés forradalmát kezdeményezték. A szocialista baloldal öszszehasonlítja Kohlt az 1971-ben Nobel-békedíjat kapott Brandttal, és ennek során az SPD-kancellár javára billen a mérleg nyelve, hiszen ő már a nemzetiszocialista rendszer ellen is harcolt, majd híres „keleti politikájával” új fejezetet nyitott az európai békéhez vezető úton.
A kritikusok mindenekelőtt azt vetik Kohl szemére, hogy az egyesítés során az NSZK szociális tartalékaiból vette ki az NDK szanálását szolgáló pénzt, majd a CDU adománybotrányában azóta is elkendőzött, sötét szerepet játszott. E tettek semmiben nem szolgálták a köztársaság „békés” egymás mellett élését.
Barroso javaslata csak 2008-ban lenne megvalósítható, az ez évre vonatkozó indítványok határideje ugyanis február 1-jén lejárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.