Privatizálnák az egyetemeket

Az állami felsőoktatási intézményeket kiemelnék a költségvetési szervekre vonatkozó szabályok alól, hogy utat nyissanak a felsőoktatás privatizációjának – értesült lapunk. A cél érdekében ezért először az államháztartási, majd a felsőoktatási törvényt módosítanák. A javaslat már ebben a hónapban a kormány elé kerülhet. Egyelőre homály fedi, hogy az intézményeken belül kik döntenének arról, privatizálják-e magukat. A szakszervezetek a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács azonnali összehívását kezdeményezik.

Bákonyi Ádám
2007. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebb sokkot kaptak a Felsőoktatási és Tudományos Tanács (FTT) résztvevői, miután eléjük tették Magyar Bálint javaslatát, amelyet az államreform-bizottság tagjaként tárt eléjük. A jelek szerint a volt oktatási miniszter nem adta fel 2003-ban már elbukott elképzelését, hogy privatizálhatók legyenek az állami felsőoktatási intézmények. Bár a Felsőoktatási Kerekasztal február 27-i ülésén már felvetődött az ötlet, a tiltakozás hatására Hiller István szakminiszter levette a napirendről az ügyet. Az FTT tegnapi ülésén Manherz Károly felsőoktatási és tudományos szakállamtitkár ismertette az államreform-bizottság „hét tudáspólus zászlóshajó komplex programját”, ami újra felveti a privatizáció lehetőségét. Az indoklás szerint azért van szükség a felsőoktatás jogszabályi környezetének változtatására, mert a jelenlegi „ellehetetleníti a Pólus programba való aktív bekapcsolódást, nem segíti elő az intézmények kutatás-fejlesztési, kutatás-hasznosítási folyamatokban való aktív részvételét, és kifejezetten hátráltatja az uniós fejlesztési források lehívásának esélyeit”.
– A tervek szerint az állami felsőoktatási intézmények teljes körét kiemelnék a költségvetési szervekre vonatkozó szabályzók alól, így nyitnának utat a felsőoktatás privatizálásának – mondta lapunknak Kis Papp László.
*
A cél érdekében ezért először az államháztartási törvényt módosítanák, hogy később erre hivatkozva módosíthassák a felsőoktatási törvényt – tette hozzá a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke. A privatizáció lehetőségét fakultatív módon vezetnék be, ez azt jelenti, hogy az intézmények maguk választhatnák meg, magáncéggé alakítják-e magukat. Egyelőre azonban homály fedi, hogy az intézményen belül ki vagy mely testület hozza meg a döntést. Ettől kezdve az oktatókat, alkalmazottakat adnák-vennék, és megszűnne közalkalmazotti jogviszonyuk is. – Az állam ki akar vonulni a felsőoktatás finanszírozásából, ezért ugyanazt a bomlasztást kezdi meg, mint az egészségügyben. Ennek megakadályozása érdekében nem riadunk vissza a legkeményebb nyomásgyakorló eszközök alkalmazásától – fogalmazott Kis Papp László. Mivel a tervek szerint a javaslat már ebben a hónapban a kormány elé kerülhet, az FDSZ már megfogalmazta levelét, amelyben a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács azonnali összehívását kezdeményezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.