Bár májusban vagy júniusban megindulhat a jelenlegi, 8 százalékos jegybanki alapkamat csökkentése, az államháztartási és a folyó fizetésimérleg-hiány körül fennálló veszélyek miatt továbbra is sérülékeny marad a forint – figyelmeztettek a legújabb jelentések. A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő testülete ma ül össze, és az előrejelzések alapján még változatlanul hagyja az irányadó kamat szintjét.
A legrészletesebb elemzést a JP Morgan befektetőház tette közzé, melynek kutatói e hónap közepén látogattak el hazánkba. A pénzintézet a Portfolio.hu portálon ismertetett jelentése szerint 2008-tól jelentős kockázatok övezik az államháztartási folyamatokat, az adókat ugyanis már nem lehet tovább növelni, a kiadások csökkentése és a szerkezeti reformok azonban késésben vannak. Emiatt a befektetőház kutatói úgy látják, már jövőre sem sikerül tartani a hiánycélokat, és a GDP-arányos deficit a kormányzat által jósolt 4,3 százalékkal szemben 5,5 százalékos lesz. Borúlátásra ad okot az elemzés szerint az is, hogy a 2010-es választások közeledtével mérséklődhet a költségvetési fegyelem, ami szintén a hiány növekedésének irányába mutat. A befektetőház szerint a közeljövőben alig várhatók külföldről származó nagyobb zöldmezős beruházások, és a visszaforgatott profit is jóval elmaradhat a korábbi évek átlagától. A JP Morgan úgy látja, a magyar gazdaság növekedési üteme elmarad a lehetőségekhez képest.
Agresszívebb kamatvágást jósolt jelentésében a Merrill Lynch befektetőház, amely arra számít, hogy 12–15 hónapon belül a jegybank monetáris tanácsa összesen 175 bázisponttal mérsékeli az alapkamatot. A pénzintézet szerint az erős forint hatásaival együtt most már eltúlzott a monetáris szigor hazánkban.

Kifogták a legendás halat, Magyart – fotó