Szégyenlős vallomás

Az eredetileg vállalt április 10-i határidőt több mint két héttel túllépve tegnap küldte ki Brüsszelbe a konvergenciaprogram alakulásáról szóló beszámolóját a magyar kormány. Az értékelés elsősorban a már teljesített ígéreteket emeli ki, a késésben lévő intézkedésekről inkább hallgat. Az előrejelzés szerint nemcsak az idén, de jövőre is magasabb lesz az infláció az előre jelzettnél.

Szabó Eszter
2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedüliként az uniós tagállamok közül hazánknak kell félévente beszámolót küldenie az Európai Bizottság és a Gazdasági és Pénzügyminiszterek Tanácsa részére arról, hogyan halad az ország a felzárkózási programban vállalt kötelezettségek teljesítésében. A jelentés benyújtásának határideje ugyan április 10-én lejárt, ám a kormány végül csak tegnap küldte ki beszámolóját Brüsszelbe. Mint ismert, a szigorúbb magyarországi ellenőrzést a korábban megadott programok sikertelen végrehajtása után tartotta szükségesnek az EU.
A mostani jelentés vegyes képet mutat a magyar gazdaság fejlődéséről: míg az államháztartás hiányát és a háztartások fogyasztását kedvezőbbnek látja a kabinet, mint tavaly decemberben, a gazdasági növekedésre és az inflációra már nem érvényes az optimizmus. Az idei GDP-növekedés változatlanul 2,2, a jövő évi pedig 2,6 százalékos, ami jelentős lassulás a tavalyi 3,9 százalékos bővülési ütemhez képest. A gazdasági növekedés lefékeződését a megszorítások hatására elinduló „reálgazdasági alkalmazkodással” indokolja a kabinet. A gazdaság beruházási teljesítményében sem várható javulás: a jelentés értelmében az állami beruházások területén idén csökkenés valószínű, és a lakásépítésben sem lehet növekedéssel számolni.
Az infláció terén az idei és a jövő évet illetően is rosszabb adatokat közöl a kormány. Veres János pénzügyminiszter múlt héten már bejelentette, hogy az idei évre előre jelzett 6,2 százalékos infláció 7 százalékos lesz, ám arról már nem tett említést, hogy a jövő évi pénzromlási ütem is 0,2 százalékponttal emelkedik. A decemberi és a mostani előrejelzés eltérésének fő oka, hogy a központi áremelések mértéke a vártnál nagyobb lett, s a piaci áraknál – elsősorban az élelmiszereknél – is erőteljesebb és tartósabb az infláció emelkedése.
Az államháztartás hiányát illetően a korábban bejelentetteknek megfelelően a GDP 6,6 százalékára csökkentett deficitet ígér a beszámoló, amelyből azonban kitűnik, hogy az egyenleg javulását döntően nem a kiadások lefaragása eredményezi, hanem az adóemelések nyomán megugró adóbevételek. Legnagyobb mértékben eddig a járulékbefizetések, a személyijövedelemadó- és jövedékiadó-bevételek haladták meg a Pénzügyminisztérium előrejelzéseit. A mostani jelentés azzal számol, hogy járulékokból, a személyi jövedelemadóból és jövedéki adóból idén mintegy 100 milliárd forintos többletbefizetés várható. Figyelemre méltó, hogy a beszámoló nem részletezi az értékalapú ingatlanadó bevezetését, és az adórendszer korábban beígért átfogó átalakítására sem tér ki.
A decemberi programban feltételezettnél erősebb forintárfolyam és kisebb hozamok következtében a tervezettnél 70 milliárd forinttal lehetnek alacsonyabbak az idei kamatkiadások, ám az államadósság után fizetendő kamatteher még így is 1030 milliárd forintra rúg. A GDP-hez mért államadósság a mostani előrejelzés szerint a tavalyi 66 százalékos szintről idén 66,2 százalékra emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.