Új arisztokraták: pártállami kiváltságosok

Zichy László a mártír miniszterelnöknek, Batthyány Lajosnak az oldalági leszármazottja. A történelmi főnemesi családból származó pszichológus úgy véli, a jelenleg hatalmon lévő, álbaloldali elit messze áll a nemzeti arisztokrácia követelményeitől. Ugyanakkor fellengzős allűrjeiben szeretne hasonlítani a régmúlt nemzeti elitjéhez, és csillogást mutatni ez a szovjet rendszer által szerzett privilégiumaihoz ragaszkodó réteg.

2007. 04. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartja dehonesztálónak a régi főnemesi családok leszármazottaira nézve, hogy a mai kormányzati érdekköröket új arisztokráciaként is szokás újabban aposztrofálni?
– Ahhoz, hogy a válaszom érthető legyen, vissza kell kanyarodnunk az arisztokrácia eredeti fogalmához. A klasszikus meghatározás szerint ugyanis az arisztokrácia a népet vezető, kiválasztódott rétegként indult valaha. Az én olvasatomban tehát az első főnemesek szobrai a Hősök terén találhatók a hét vezér személyében. A kora középkori vezető osztály a török időkben átalakult, s a régi nemzetségek kihalása, illetve a Habsburgok által történt kivégzése után új családok emelkedtek föl. Az egyik legszebb példát az Esterházyak szolgáltatták, akik még csak nemesek sem voltak addig. Az én őseim, a Zichyek köznemesekként tüntették ki magukat a török elleni harcokban. Zichy István egész vármegyényi területet foglalt vissza az oszmánoktól. Vagyis: a főnemesség a nemzet védelme során keletkezett: a katonai sikerek jutalmaként kapták a címeket. A főnemességgel honvédelmi kötelezettségek jártak tehát, a cím, a rang és az adományok csak követték a sikereket.
– De hát az arisztokrácia szerepe nem volt mindig egyértelmű. A nagyobb társadalmi változásokat sem igen szívelték, s felróják nekik a Habsburg császárokhoz való ragaszkodást is. Sokan ráadásul idegen származásúak voltak.
– Úgy vélem, nem a császárhoz, hanem a királysághoz, a Szent Koronához voltak hűségesek, így a legtöbben a Habsburgokban is a magyar királyt szerették volna tisztelni. Nem állja meg a helyét az a féloldalas beállítás sem, hogy idegenlelkűek lettek volna. A Rákóczi-szabadságharcban a fejedelem oldalán vettek részt jó páran. A reformkor kapcsán elég, ha gróf Széchenyi Istvánra utalunk, aki gyermekkorában még csak németül tudott, mégis ő lett a legnagyobb magyar. Az 1848–49-es szabadságharc alatt gróf Batthyány Lajos volt a miniszterelnök, akit elvhűségéért kivégeztek 1849. október 6-án a császáriak. Sokkal komplexebb tehát a kép, hiszen a honi arisztokrácia szinte egésze magyar identitású volt. Sőt akik külföldi főnemesi családokból származtak, azok is integrálódtak a magyarságba, s kevésbé kötődtek a nemzetközi főrangúakhoz. A magyar főnemesség javarésze nem támogatta ugyan a trónfosztást, de a nemzeti érdekeket is képviselő királyát akarta ünnepelni. A levert szabadságharc után a passzív ellenállásban részt vettek, s így megakadályozták, hogy Ferenc József anélkül legyen király, hogy elismerné a magyar nemzet csorbítatlan jogait. A főnemesek javarésze így teljesítette hazafias kötelezettségét, ezért csak az 1867-es kiegyezés keretében kerülhetett sor a koronázásra. A második világháborútól négy főnemes: az öngyilkosságot is vállaló Teleki Pál, a Gestapo által üldözött, majd a szovjetek által elhurcolt, és Oroszországban meghalt Bethlen István, a szlovák parlamentben a magyarságért kiálló, s a zsidók deportálását célzó törvényeket egyedül meg nem szavazó, elpusztított Esterházy János, valamint Apor Vilmos, a zsidókat és a nőket védelmező, a szovjetek által meggyilkolt püspök azok közé tartoztak, akik tudták, mi a történelmi kötelességük.
– Kiállják-e a próbát a jelenlegi kormányzati kiváltságosok?
– A mai hatalmi elitben olyan emberek kerültek funkcióba, akik az MSZMP, illetve főként a KISZ apparátusának a tagjai voltak. Őket egészítik ki a volt Államvédelmi Hatóság terjedelmes továbbélő klientúrája és a régi moszkoviták elkényeztetett gyermekei. Az a hatalmi réteg, amely most uralkodik, egyértelmű gyökereiben kötődik egy megszálló, idegen rendszerhez. Mindennek fényében egyáltalán nem véletlen az orosz gázvezetékkel kapcsolatos lobbizásuk. A most uralkodó hatalmi koncentrátum a szovjet hegemóniát kiszolgáló sleppben szervezetként vett részt, mintegy leányvállalatként.
– Erre mondják azt, hogy ez a régmúlt, s a mai kormányzat tagjai már életkoruknál fogva sem vádolhatók a régi bűnökkel. Az apák hibáiért nem vonhatók felelősségre, immár tiszta lappal indultak.
– Csakhogy az MSZMP és a KISZ élvezetői nem külön-külön, hanem kapcsolataikat megtartva, jogtalan előnyöket élvezve, meggazdagodva, hálózatszerűen kerültek be a hatalomba. Mai gazdagságuk nem kis részben még a szovjetek által fenntartott rezsim öröksége. Gondoljunk csak az orosz államadósság lebontására, amely több száz milliárd forintos tétel volt, és többségükben olyan emberek cégei bonyolították le, akik ma is a gazdasági élet meghatározó szereplői vagy képviselők. A mostani hatalmi elit megtollasodása tehát a legutolsó ötven-hatvan évhez kötődik, és nem személyes tehetségük gyümölcse.
– Nem keresi túlzottan a múltban a mai kincsfelhalmozások eredetét?
– Nem. Ha a felhalmozási folyamatot pontról pontra végigvesszük, logikusan jutunk el a mai vagyonokig. A Rákosi-időkben közel hatezer lakásból, villából telepítették ki a tulajdonosaikat, sokszor azért, mert egy pártfunkcionárius kinézte magának azokat. A rendszerváltozás idején tetejébe potom áron meg is vásárolhatták az ebül eltulajdonolt jószágot. Minél elkötelezettebben szolgálta ki egy pártkáder az idegen hatalmat, annál több előnyben részesült a lakáskiutalások, zsíros állások betöltése terén. A vezető elvtársak már akkor nyugatra járhattak, amikor másokat még az útlevél közelébe sem engedtek. Külföldön taníttathatták a gyermekeiket, míg mások hátrányos megkülönböztetésben részesültek még a hazai egyetemi felvételiken is. A politikailag megbízhatók tovább fialtathatták pénzüket az egyedi engedélyhez kötött üzletekben, így jóval könnyebben szerezhettek például gebines boltot vagy butikot. Az amúgy is privilegizáltak tehát hatékonyabban tudták megsokszorozni a pénzüket. A nyolcvanas évek végére kialakult a szocialista vezetők privát kapitalizmusa, amikor más még vállalkozói engedélyt sem kaphatott, ha a párt megvétózta.
– Azt mondják erre a műbaloldalon, hogy a rendszerváltozás idején az esélyegyenlőség helyreállt.
– Éppen a rendszerváltozás idején alakultak ki a legnagyobb esélyegyenlőtlenségek. 1987-ben például a vezetők bérét már nem a minisztériumok határozták meg, így háromszoros jövedelmet osztottak ki maguknak. Felhalmozásaikból beszállhattak az állammal alakított vegyesvállalatokba. Ebből aztán megindult a spontán privatizáció spirálja, amelyhez szintén köreikből származó bankvezetők juttatták a nagy öszszegeket a „vörös segély hálózaton” keresztül. Mára az is köztudott, hogy a menedzsment a saját javára kötötte meg – főként az energiaiparban – a külföldi cégekkel tető alá hozott privatizációs alkukat is.
– Nem lehet-e erre azt mondani, hogy végeredményben ők is „harcban”, méghozzá osztályharcban szerezték a kiváltságokat, így kiérdemelték az új arisztokrácia elnevezést?
– A régi nemesség az idegen hatalmak elleni honvédő küzdelmekben szerzett rangot, míg a mostani pénzarisztokrácia a külföldi hatalmak melletti és a saját nemzete elleni fellépésben tüntette ki magát. Mindenki döntse el, melyik érdemel elismerést.
– Ön pszichológusként mivel magyarázza a jelenlegi kormányzatnak a társadalommal szembeni fokozódó agresszivitását?
– Érthető a kormány idegessége, mert a nyolcvanas évektől kezdve létrejött, hálózattá szerveződött rejtett hatalom egyre láthatóbbá válik. Az egy éve rájuk szavazók is mind tisztábban látják: nem várhatnak semmit ettől a csak saját gazdagodását menedzselő társaságtól. A bűnös hatalom pedig retteg a lelepleződéstől, hisz mindent elveszíthet. Ezért próbálja eszközökben sem válogatva megosztani a nemzetet, a társadalmat. Ebből viszont már a baloldalon is egyre kevesebben kérnek. Az egészségügyi miniszter lemondása is jelzi, hogy inog a hatalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.