Újabb szakmákban nyitnak

Az első negyedéves adatokra hivatkozva bővítené a magyar kormány a Románia és Bulgária állampolgárai számára eddig megnyitott szakmák körét. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnöke elhamarkodottnak tartja a tervet, szerinte a kabinetnek a magyar dolgozókat kellene segítenie abban, hogy Németországban vagy Ausztriában vállalhassanak munkát.

Bákonyi Ádám
2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU-hoz januárban csatlakozott Románia és Bulgária állampolgárai számára megnyitott szakmák körének bővítését javasolja hamarosan a kormánynak a munkaügyi tárca. Ezt Székely Judit szakállamtitkár jelentette be tegnap, hozzátéve, elsősorban a hiányterületek szakmunkás munkaköreivel bővítenék azt a listát, ahol munkaerő-piaci elemzés nélkül kaphatnak munkavállalási engedélyt a két ország állampolgárai.
– Az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva a Magyarországon munkavállalási engedélyért folyamodó külföldiek száma mintegy harmadával csökkent az első negyedévben, ez érvényes a román és bolgár munkavállalókra is – közölte Székely Judit. Szerinte ebben közrejátszik, hogy Magyarország nem az első számú célország az újonnan csatlakozottak számára.
Élve az átmeneti korlátozás lehetőségével, Magyarország két évig fokozatosan, a valós munkaerőigényhez igazodva nyitotta meg munkaerőpiacát a román és a bolgár munkavállalók előtt. A kormány eredeti elképzelése az volt, hogy 130-140 szakmát érinthet a munkaerőpiac megnyitása; ráadásul úgy, hogy ezt a kört félévenként felülvizsgálnák. Végül 219 szakmát emeltek be a körbe, kétévenkénti felülvizsgálattal.
Borsik János elhamarkodottnak tartja az első negyedéves adatok alapján megfogalmazott elképzelést. Hangsúlyozva, hogy a körültekintést igénylő kérdés eldöntése nem államtitkári kompetencia, az Autonóm szakszervezetek elnöke az Országos Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette. Szerinte a kormánynak a magyar dolgozókat kellene segítenie abban, hogy Németországban vagy Ausztriában vállalhassanak munkát.
Emlékezetes, a kérdés korábban koalíciós feszültséget is okozott. A teljes nyitás mellett érvelve Eörsi Mátyás, aki azóta az SZDSZ frakcióvezetője lett, populistának nevezte a javaslatot kidolgozó Kiss Pétert. Az SZDSZ és az MSZP 2002-ben ellenezte a kedvezménytörvényt 23 millió román munkavállaló beözönlésével riogatva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.