Több alkalommal napirendre tűzte az elmúlt hónapokban Gyöngyös önkormányzati képviselő-testülete a helyi Bugát Pál-kórház külső működtetésének átadási lehetőségéről szóló előterjesztést a vagyonkezelői jog átengedésével együtt – közölte lapunkkal Tatár László, a Heves Megyei Önkormányzat Fidesz-frakciójának vezetője –, de miután a grémium három bizottsága a témát nem tartotta vitára alkalmasnak első alkalommal, döntéshozatal helyett levették a napirendről az ügyet. A következő ülésen viszont a jobboldal már úgy látta, hogy a Bugát Pál-kórház kényszerpályán mozog, adósságállománya csaknem félmilliárd forint, ezt a hatalmas összeget pedig a város nem képes kigazdálkodni. Tatár megjegyezte: a hiány oka, hogy a kormány igen jelentős forrást vont ki az egészségügyből, megszorítások történtek, és drasztikus aktívágyszám-csökkentés. Emiatt vált kezelhetetlenné az intézmény működtetése a jelenlegi formában – állapítja meg, hozzátéve: a helyzetért a kormánypártoknak kell vállalniuk a következményeket, hiszen hibás reformpolitikájuk miatt sodródott a működésképtelenség határára a kórház.
Az orvos-politikus felhívta a figyelmet: a szocialista többségű grémium szándékai ellen a Fidesz gyöngyösi szervezete korábban tiltakozott, az üzemeltetői jog mégis a HospInvest Zrt.-t illeti meg legkésőbb ősztől. A polgári oldal ugyan aláírási akciót kezdeményezett egy, a kórház sorsáról szóló népszavazás kiírása érdekében, de törekvéseiket nem sikerült megvalósítani. Hozzátette: az 500 milliós adósságállomány ismeretében frakciója kényszerpályán mozgott, s két lehetőség közül választhattak: vagy bezár a kórház, vagy átadják egy külső cégnek az üzemeltetés jogát. A tények tükrében a keddi testületi ülésen kényszerű kompromisszumra jutott a két oldal. A két érvényes pályázat közül a Fidesz nem szavazott egyikre sem, ezzel átruházták a döntés hatásait a szocialista frakcióra. Tatár szerint így alkottak véleményt, hiszen a kormány által gerjesztett veszteség növekedéséért a Fidesz nem vállal felelősséget, noha a kórház bezárásának megakadályozása nekik is elemi érdekük.
– A HospInvest Zrt. tavaly októberben már átvette a hatvani Albert Schweitzer-kórház üzemeltetését, most azonban biztos, hogy a gyöngyösi Bugát Pál-kórház működtetése szintén a társaság kezébe kerül. A közbeszerzési pályázaton több cég vett részt, de referenciái alapján Gyöngyös önkormányzata a HospInvestet találta a legmegfelelőbb működtetőnek, így a társaság nyerte meg a pályázatot – jelentette ki Hiesz György, a hevesi város polgármestere a keddi testületi ülésen. Emlékeztetett: az ingó és ingatlan vagyon városi tulajdonban marad, s nem csupán a jelenlegi formában történő működtetést, hanem a jelentős fejlesztést is elvárják az egészségügyi berkekben jól ismert cégtől. Szerinte a képviselő-testület döntésével a városlakók, illetve a vonzáskörzet betegei járnak jól, s amennyiben a kórház kikerül Gyöngyös fenntartói kötelezettsége alól, akkor az önkormányzat sem veszít az üzleten, mert a jelenlegi helyzetben költségvetési szempontból súlyos fejtörést okoz az intézmény kiadásainak finanszírozása.
Kollányi Gábor, a terjeszkedő HospInvest Zrt. elnöke a hatvani Albert Schweitzer-kórház tavaly októberi átvételét megelőzően elmondta, a 670 dolgozó munkahelye megmarad, s javítják az ellátás színvonalát. Kérdés, vajon a HospInvest Zrt. a gyöngyösi Bugát Pál-kórház átvétele után megtartja-e ígéretét. Egyelőre úgy tűnik, nagy a titkolózás, mert a társaság részéről egyetlen vezetőt sem lehetett elérni. Munkatársunknak egy hölggyel sikerült beszélni a HospInvest részéről, aki azt állította, hogy főnökei rendkívül elfoglaltak, s előbb-utóbb bizonyára nyilatkoznak, de egyelőre nincs mit mondaniuk, ugyanis még zajlanak a tárgyalások. Célszerű volna megvárni azt az időpontot – tanácsolta –, amikor tisztázódik a jogi helyzet a Bugát Pál-kórház körül, s akkor a zrt. vezetői minden kérdésre pontos választ adnak majd.
Sebes Gábor, a gyöngyösi Bugát Pál-kórház ügyvezető igazgatója kijelentette: átmenetileg nem tartja indokoltnak, hogy véleményt formáljon a működtetéssel kapcsolatosan kialakult helyzetről, annyit azonban elárult: pozitív strukturális átalakítás várható, és a dolgozói létszámleépítés sajnos szintén realitás. Felhívta a figyelmet, 682 alkalmazottat foglalkoztatnak, s állítja: a különböző szakmák szerinti elosztás tekintetében csaknem száznegyvenezer lelkes vonzáskörzet betegei számára jól működő intézmény marad a kórház. Úgy véli, a mostani, teljesítmény-volumenkorlátnak nevezett finanszírozás ismeretében a lehető legjobb megoldást választotta a város önkormányzata. Különösen, ha azt veszszük, hogy a hatvani és a gyöngyösi egészségügyi centrumot ugyanaz a működtető irányítja ősztől, s a két kórház esetében közös projektek valósulhatnak meg a betegek javára. Sebes Gábor hozzátette: jelenleg 237 aktív és 208 krónikus ágyon, 11 fekvőbeteg-osztályon, 55 szakrendelőben és 5 gondozási egységben gyógyítják betegeiket.

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát