George W. Bush tegnap jelentette be, hogy Zoellickre esett a választása, de korábban már kiszivárgott a jelölt neve. A Fehér Ház azt követően kényszerült a jelölésre, hogy két hete megegyezés született: június 30-án távozik a Világbank éléről Paul Wolfowitz.
A bank európai részvényesei, alkalmazottai által követelt lemondáshoz azután vált szabaddá az út, hogy a Fehér Ház is feladta az elnököt támogató pozícióját, amivel valójában az igazgatótanácsot mentesítette az elbocsátás konfliktussal teli procedúrájától. Wolfowitz, aki védelmiminiszter-helyettesként az iraki háború egyik főideológusa volt, új pozíciójában, bankelnökként hatalommal való visszaélés gyanújába keveredett, amikor eljárt szeretője, Shaha Riza előmenetele és mesés fizetése érdekében. Wolfowitz védekezésében azt igyekezett bizonyítani, hogy kinevezését követően az etikai bizottság útmutatásai alapján intézte a partnerével kapcsolatos ügyeket. A nőt – aki az intézet közel-keleti specialistája volt – ugyan áthelyezték a külügyminisztérium egyik alapítványához, ahol azonban továbbra is a Világbanktól kapta a fizetését, amely Condoleezza Rice külügyminiszterét is meghaladta. Az ügyet vizsgáló belső bizottság már a döntés előtt elmarasztalta Wolfowitzot, megállapítván: összeférhetetlenség áll fenn az ügyben, az elnök megsértette a bank etikai normáit.
Wolfowitz távozásának bejelentését követően Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter vezetésével azonnal egyeztetéseket kezdtek a bank részvényeseivel a lehetséges utódról. Bár a nyugat-európaiak és egyes amerikai politikai körök arra szólították fel az elnököt, hogy szakítson az amerikai vezető tradíciójával, a kormányzat láthatólag egyetlen pillanatra sem ingott meg a hagyomány folytatásában.
Robert Zoellick állítólag már két éve is szóba jött mint a Világbank elnökjelöltje, ám akkor Wolfowitz kerekedett felül. Zoellick korábban az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója volt, de állt a külügyminisztériumi rangsor második helyén is, míg legutóbb már a Goldman Sachs bankcsoport nemzetközi ügyekért felelős alelnökeként tevékenykedett. Kereskedelmi főtárgyalóként véglegesítette Kína WTO-tagságát, és útjára indította a dohai fordulót. Megfigyelők szerint személye kevesebb konfliktusra adhat okot, mint Wolfowitzé.

Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válnak, mi lesz a milliárdos vagyon sorsa?