Átverés

K U L T Ú R S O K K

Tóth Szabolcs Töhötöm
2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szenzációt röpített világgá e hét elején egy svájci kutatóintézet: a magyar sajtóban felkapott hír szerint az Africa Research Institute (ARI) rábukkant távoli rokonainkra Fekete-Afrikában. A genfi székhelyű tudományos intézet azt állította, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság területén olyan törzs él, amely rokonságban lehet a szudáni és egyiptomi magyarábokkal. Az intézet közleménye azt is tartalmazta, hogy a „magyarik” nyelve hasonlít a magyar nyelvre, ismerik a fokhagymát, és zenéjükben is felfedezhetők a magyar gyökerek.
Csakhamar kiderült: ügyesen megszerkesztett álhírről volt szó, amelyet kiötlői szándékosan túráztattak meg a magyar sajtóban. Szerkesztő kollégám, Margittai Gábor – aki nemrég mind ez idáig talán a legátfogóbb helyszíni beszámolót írta a magyarábokról, és szívén viseli sorsukat – ezután a Lánchíd Rádióban megjegyezte, hogy az álhírgyártók iróniájának igencsak sértő éle van, tekintve, hogy a magyarábok fél évezrede őrzik kultúrájukat, amely így akaratlanul is gúny céltáblájává vált.
Mindenesetre az „intézetnek” e-mail repült, hogy kiderítsük, mi volt a célja ennek a kamuhírnek.
A válaszként kapott e-mailben megjelölt telefonszámot felhíva Dezső András és Kresalek Dávid jelentkezett, akik készséggel elmondták, az álhír gyártása egy dokumentumfilm részét képezi. A Kresalek rendezte film ugyanis azt próbálja bemutatni majd, hogy nagy gondok vannak a magyar médiával: a hírek ellenőrzése legalábbis kívánnivalót hagy maga után, a tapasztalat azt mutatja, hogy a hazai újságírók sokszor nem mennek utána egy-egy információnak. Ami lehet álhír is.
Átverés.
A kísérlet a filmkészítők feltevését igazolta. A koholmány bámulatos karriert futott be a magyar sajtóban: a hír megjelent például az Index és a Hírszerző hírportálokon, foglalkozott vele az Info Rádió, az RTL Klub, egész oldalt kapott a Mai Nap című bulvárlapban, megjelent a Világgazdaság című napilap on-line kiadásában – és hát mit tagadjuk, a Magyar Nemzet internetes hírfolyamába is bekerült (jóllehet lapunk nyomtatott változata nem közölte a megerősítetlen információt). Ami még meglepőbb, a hírt leadta a Bloomberg nemzetközi hírügynökség is.
Mintha kórosan elszaporodtak volna az utóbbi időben az ilyen-olyan céllal bedobott és megjelent kamuhírek a médiában (az én hírhedten rossz emlékezőképességemet persze aligha lehet megbízható statisztikaként elfogadni). Még versenykiírás is volt a leghihetőbb kamuhírek gyártására az interneten 2005-ben: a New York-i Eyebeam alternatív művészeti csoport által szponzorált Contagious Media Showdown (kb. Ragadós médialeszámolás) című pályázat nyertese a műholdas nyomkövetővel felszerelt tangabugyiról szóló híradás lett. A féltékeny férjeknek fejlesztett GPS-es tangáról szóló álhírt többek között a Magyar Távirati Iroda is „megette”, amely hírügynökség leginkább hajnaltájt szokta kiadni előfizetőinek az efféle ostobaságokat, rendszerint forrásmegjelölés nélkül. Talán ezért sem tűnt fel senkinek, hogy ezúttal koholmányról van szó: a kamuhírt rádiók, sőt a Népszabadság is érdemesnek találta „kis színesként” közölni.
Ez azonban az efféle médiaátverések (hoaxok) öncélúbb fajtája, amely inkább szórakoztató, nem pedig magasabb rendű(nek gondolt) célokat szolgál. A kilencvenes évek legjobban sikerült hoaxa nem ilyen volt, hanem tudatos, nevelő célú átverés, amely Alan Sokal fizikus nevéhez fűződik, és amely mára a médiaátverések egyik alaptípusává vált. Sokal 1996-ban dolgozatot nyújtott be a Social Text című rangos amerikai szociológiai folyóiratnak A határok átlépése: a kvantumgravitáció transzformatív hermeneutikája felé címmel. A dolgozat megjelent, majd Sokal újabb tanulmányt írt, amelyben kifejtette, írása az elejétől a végéig értelmetlen, ahogy írja: „ebben az egészben semmi sincs, ami emlékeztetne a logikus gondolatsorra; az olvasó csupán tekintélyektől vett idézeteket talál, játékot a szavakkal, erőltetett analógiákat és vakmerő kijelentéseket”. A dolgozat tehát paródia, és célja az volt, hogy bebizonyítsa, bármi elmegy ezekben az akadémiai körökben, ha: a) jól hangzik; b) alátámasztja a szerkesztők ideológiai előítéleteit. A magát „régi baloldaliként” meghatározó professzor mindezzel segíteni akart; ahogy fogalmazott, „megvédeni a baloldalt önmaga trendi részétől”.
Ha a dolgokat innen nézzük, akár hálásak is lehetünk a Kresalek-féle produkciónak, hiszen valódi problémára mutat rá érzékletesen: nevezetesen, hogy az állítólag ellenőrző funkciót (is) ellátó magyar sajtó sokszor nemhogy a kormányzati munkát, de még a hírforrások hitelességét sem képes ellenőrizni. A magyar média állapotáról persze el lehet morfondírozni a hoax kapcsán (amelyet egyébként, szerintem hibásan, a szerzők „médiahacknek” hívnak, csakhogy a media hack meghatározás egészen mást takar). Ami azonban igazán nyugtalanító, hogy nem speciálisan magyar jelenségről van szó. A tengerentúlon például a nyomtatott sajtó – főként a nagy amerikai regionális napilapok – mélyrepülésben van. A részvényesek érdekeit szem előtt tartó igazgatók létszámcsökkentéssel próbálják meg garantálni a nyereséget, ám ennek elsősorban épp a hírek ellenőrzésének gyakorlata látja kárát.
Tudom, az internetes média gurui már kinyilatkoztatták, hogy a webes közlés lehetősége miatt megszűnt a hagyományos média „kapuőri” szerepe, ám az ilyen átverések mégiscsak a jó értelemben vett kapuőrök egyre fájóbb hiányára mutatnak rá. Ráadásul érdemes azon is elgondolkozni, hogy miért az internetes szerkesztőségek bizonyultak a legfogékonyabbnak az álhír közlésére (miközben a nyomtatott lapokba nemigen került be az álhír). A sokszor kültelki magyar viszonyoktól elvonatkoztatva számomra ez legalábbis azt jelenti, hogy olyan interregnum van kialakulóban, ahol a nyomtatott sajtó szakmai munkája egyre nagyobb nyomás alatt áll, miközben az internetes hírközlésben még nem magától értetődő, hogy a sokat kárhoztatott szűrő miként működtethető, és hogy egyáltalán miért van rá szükség.
Pedig az információk mennyisége megkerülhetetlenné teszi a kérdést: vajon a jövő médiája valóban az olvasóra akarja bízni a hírválogatás sok időt felemésztő munkáját, vagy épp az egyre nagyobb hírtömeg miatt erősebb lesz az igény az olyan profizmus iránt, amely legalább megközelítőleg képes kihalászni e tengerből a hiteles információkat?
Azaz a sajtó valóban elvesztette hagyományos „szűrő” szerepét, de úgy tűnik, még nem közkeletű a felismerés, hogy épp ezért hangsúlyosabbá kell válnia hitelesítő szerepének. És bármennyire vagdalkoznak is a webguruk (Dave Winer és Jeff Jarvis például manapság már sokakat irritál haladónak kikiáltott, de igencsak dogmatikus nézeteivel), ennek hogyanja, módszerei már Hérodotosz óta ismeretesek, működnek és be is váltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.