Búcsú a központi ártól

Januártól megszűnik a hatósági áramár, így a kisfogyasztók számára sem marad meg a központilag meghatározott tarifa – jelentette be tegnap Felsmann Balázs, a gazdasági tárca szakállamtitkára a Figyelő című hetilap által szervezett szakkonferencián. A rendezvényen olykor parázs vita alakult ki, egyebek mellett az energiapiaci nyitásról, illetve az Oroszország és az Európai Unió közötti energiakapcsolatokról.

Erdősi Csaba
2007. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészült Magyarország középtávú – 2007-től 2020-ig érvényes – energiapolitikai koncepciója, de azt egyelőre nem tárják a nagyközönség elé – közölte egy tegnapi szakkonferencián a gazdasági tárca szakállamtitkára. Felsmann Balázs vitaindító előadásában a titoktartást azzal magyarázta, hogy annyira „fajsúlyos” kérdéseket kell áttekinteni, hogy a nyilvánosság ártana a munkának.
A szakállamtitkár szerint a fajsúlyos kérdések között egyebek mellett olyanok szerepelnek, hogy mi legyen az állam szerepe az energiapiac megnyitása után, meddig szabad engedni az árak ingadozását, vagy hogyan lehet feloldani azt a dilemmát, hogy bár hazánk gázfüggősége egyre nyilvánvalóbb problémákkal jár, a beruházók mégis gázzal üzemelő erőműveket szeretnének építeni Magyarországon. Ezekre a felvetésekre aligha kapunk egyhamar világos választ, eldőlni látszik azonban a piacnyitás néhány kérdése. Felsmann közölte, hogy az új villamosenergia-kereskedelmi modellben megszűnik a jelenlegi közüzemi nagykereskedő, vagyis a Magyar Villamos Művek feladata, s a szolgáltatók közvetlenül az erőművektől vásárolhatnak áramot. A háztartások, ha akarnak, megmaradhatnak egy, a mai közüzemihez hasonló rendszerben – az őket ellátó szolgáltatókat végső menedékesnek hívják majd –, de hatóságilag garantált árra ők sem számíthatnak. Az energiahivatal azonban ellenőrizheti a végső menedékesek árait, s ha jónak látja, vétót emelhet ellenük. A hatósági árazás január elsején szűnik meg.
Felsmann viszonylag kevés információt közölt arról, mi a kormány terve a hosszú távú áramvásárlási megállapodásokkal kapcsolatban. Ezeknek a szerződéseknek a felmondása óriási anyagi kockázatokat rejt, hiszen az erőművek akár 300 millió forintos kártérítési
igénnyel is felléphetnek az állam ellen, ráadásul az áram ára is elszabadulhat. A szerződések felmondása mellett érvelők általában azt szokták felhozni – versenyképességi szempontok mellett –, hogy a szóban forgó áramszerződésektől azért kell szabadulni, mert ellenkeznek az uniós versenyjoggal, de a kérdésben elég komoly ellentét körvonalazódik a kormánypártok között. Ez most is megmutatkozott: Podolák György, a gazdasági bizottság energetikai albizottságának szocialista elnöke szerint ugyanis a Brüsszelből megkövetelt tényleges piacnyitás kormányrendelettel megoldható, s innentől az EU „nem szólhat bele” a magyar energiaszektor ügyeibe. Hangsúlyozta: sokkal komolyabb fogyasztóvédelemre van szükség, mert az megengedhetetlen, hogy „egy magyar fogyasztónak kisebb jogai legyenek, mint egy németnek”.
A konferencia Oroszország és/vagy Európai Unió? című blokkjában felszólalt Igor Szavolszkij orosz nagykövet is. A diplomata hangsúlyozta, hogy országa minden kötelezettségét teljesíti, s átlátható piacra törekszik. Bejelentette: az egykori utódállamokban folyamatosan emelni fogják a földgáz árát, amíg az el nem éri az európai szintet. Gyürk András, a Fidesz európai képviselője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Oroszország nem írta alá az európai energiachartát, vagyis megnehezíti az egyenlő feltételek között folyó piaci verseny kialakulását, energiapolitikája pedig nem szétválasztható külpolitikájától. Gyürk kiállt a Nabuc-co gázvezeték mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.