Egyre többen előznek meg bennünket

Munkatársunktól
2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási árat fizet a társadalom és a gazdaság az államháztartás egyensúlyának javulásáért: a hiány csökkenése mellett a gazdasági növekedés jelentősen lelassul, az infláció felgyorsul, a bérek vásárlóereje és a beruházások visszaesnek, a munkanélküliség pedig megugrik – állapítja meg a Takarékbank tegnap közzétett makrogazdasági jelentése. Eszerint a gazdasági bővülés jelentősebb – a kormány által várt – gyorsulása az emelkedő adóterhek mellett csak igen nehezen lesz elérhető a megszorítások utáni időszakban. Így a következő években a magyar gazdaság fejlődése elmarad a lehetséges ütemtől, miközben a térség többi országa hamarabb érheti el az uniós átlagot, azaz az újonnan csatlakozott országok többsége előbb-utóbb megelőzi hazánkat az egy főre jutó GDP tekintetében. A jelentés arra figyelmeztet, hogy a régi uniós tagállamokban kibontakozó fellendülést – a régió többi tagállamával szemben – hazánk nem lesz képes kihasználni, így átmenetileg nemcsak a térségünkkel, de a fejlett országokkal szemben is lemaradunk. Mint a Takarékbank elemzői írják, ahhoz, hogy a kiigazítások jóval kisebb növekedési áldozattal járjanak, az államháztartási kiadások lényegesen nagyobb mértékű csökkentéséhez lett volna szükség, ami lehetővé tette volna például a munkabéreket terhelő adók és járulékok emelésének elkerülését. A pénzintézet szerint a jelenlegi jóléti ellátó rendszer az alacsony, 57 százalék körüli foglalkoztatási szint és a társadalmi méretű adóelkerülés mellett fenntarthatatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.