Elutasítják Bokros és Magyar ötleteit

Bákonyi Ádám
2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasítja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete Bokros Lajos, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke által a felsőoktatás reformjáról megfogalmazott célkitűzését. A szervezetek szerint az összhangban van Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár terveivel, azaz egyértelműen privatizációs szándékot jelenít meg, emellett az oktatókat és a kutatókat kiemelné a közalkalmazotti körből, fizetésüket a hallgatók tandíjából finanszírozná, ami milliós tandíjak bevezetését jelentené. Bokros Lajos tanulmánya, amely szerint a magyar felsőoktatás szerkezeti válságban van, összeegyeztethetlen módon az amerikai magánintézmények struktúráját hasonlítja a magyar állami intézményekhez – hangsúlyozta Miskolci Norbert. Bár a koncepció hátterében olyan emberek állnak, akik magukat megfelelő referenciákkal rendelkező szakembereknek tartják, Bokros az általa hivatkozott hét felsőoktatási intézmény közül négynek még a nevét sem tudta pontosan leírni, emellett úgy fogalmaz, mintha nem is lenne tandíj – tette hozzá a HÖOK elnöke. Miskolci képtelenségnek tartja azt az elképzelést, hogy a karoknak, például az informatikának és a gyógypedagógiának a felsőoktatási intézményen belül kellene versenyezniük. Szerinte minden alapot nélkülöz az a számítási módszer, amely alapján Bokros a diákok 15–20 százalékát mentesítené a tandíj alól, hiszen vannak olyan képzési formák, amelyekben ennél jóval több a rászoruló diák. „Nem lehetünk kiszolgáltatottjai az önmagukat kompetensnek minősítő felsőoktatási menedzsereknek” – olvasható a két szervezet közös állásfoglalásában.
Emlékezetes, Magyar megerősítette információinkat, miszerint lehetővé tenné, hogy az egyetemek saját elhatározásból állami tulajdonú nonprofit szervezetté vagy közhasznú társasággá alakuljanak, illetve hogy magántőkét is bevonhassanak az oktatásba. Mindehhez a felsőoktatási intézményeket kivenné a költségvetési szervekre vonatkozó szabályok alól előbb az államháztartási, majd a felsőoktatási törvény módosításával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.