Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az EU-tagállamok nagyköveteit fogadta tegnap, s a találkozó fő témája a kormány energiapolitikai álláspontjának magyarázata volt. A megbeszélés beleillik az utóbbi hetek kormányzati erőfeszítéseibe, amelyek alapvető célja, hogy a miniszterelnöknek a Nabucco gázvezetéket álomnak minősítő és ezzel a nyugati közvéleményt megdöbbentő nyilatkozata után helyreállítsa a kabinet reputációját. Az ominózus elszólásra főképp Washington kapta fel a fejét, de erősen csökkent a bizalom Magyarországgal szemben az Európai Unióban is, miután Budapest sokak által érezhetően szembemegy a közös energiapolitikát megteremteni igyekvő törekvésekkel. Ugyan hasonló külön utas energiapolitikát több ország, így Németország, Olaszország, Franciaország vagy újabban Belgium is folytat, médiaössztűz zúdult a Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalások után óvatlanul túlságosan magabiztosan, a két versengő gázvezeték közül a Kék Áramlat mellett megszólaló Gyurcsányra. Ezután a kormány sorra küldi magyarázkodó körútra mindenfelé embereit.
Különösen az amerikai befolyásos körök aggodalmainak eloszlatását tartja fontosnak a kabinet, így Valki Lászlónak, a kül- és biztonságpolitikai tanács elnökének és Dunay Pálnak, a Magyar Külügyi Intézet igazgatójának személyében a napokban is kármentő küldöttség indult az Egyesült Államokba.
Gyurcsány Ferencnek azonban most nincs könnyű dolga, az amerikaiak és az európaiak immár kíváncsiak Orbán Viktor véleményére is. A Fidesz vezetője a soros elnök német nagykövetség szervezésében a közeljövőben szintén találkozik a Budapestre akkreditált uniós nagykövetekkel.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok