Ukrajna törvénybe írta: nem teljesíti az uniós csatlakozás feltételeit

2025 februárjában az ukrán parlament úgy határozott, addig nem rendeznek választásokat az országban, amíg nem születik kielégítő békemegállapodás. A döntés aláássa a demokratikus értékrendet, így Ukrajna megszegi az uniós integráció feltételeit meghatározó koppenhágai kritériumokat.

Forrás: Tényellenőr2025. 05. 06. 11:50
Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke az EU az európai vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján Fotó: Aris Oikonomou Forrás: Hans Lucas/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keleti szomszédunk a számára előírt főbb mérföldkövek többségét nem teljesíti, és bizonyos területeken még visszalépés is tapasztalható az ukrán jogrendben a tagjelölti státusz 2022-es elnyeréséhez képest, írja a Tényellenőr elemzése. Az Európai Bizottság által meghatározott hét mérföldkő alapjait tekintve egy jogi konstrukció, amelynek politikai hátterét az Európai Unióhoz való csatlakozás feltételeit meghatározó koppenhágai kritériumokon alapulnak.

President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy attends alongside President of the European Commission Ursula von der Leyen and the President of the European Council Antonio Costa the special EU leaders meeting with the head of states in Brussels, the Emergency Summit on Ukraine and Defence. The presidents spotted talking while arriving and giving a statement to international media and press. Brussels, Belgium on March 6, 2025  (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto) (Photo by Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével Brüsszelben (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

Ezek a kritériumok a következők:

  • a demokráciát, a jogállam és az emberi jogok érvényesülését garantáló intézmények stabilitása, a kisebbségi jogok tiszteletben tartása és védelme;
  • működő piacgazdaság és képesség az unión belüli versenyviszonyokkal és piaci erőkkel való megbirkózásra;
  • a tagsággal járó kötelezettségek teljesítésére – és ennek részeként az uniós jogot képező szabályok, standardok és szakpolitikák (a közösségi vívmányok) hatékony végrehajtására – való képesség, valamint a politikai, gazdasági és monetáris unió célkitűzéseinek vállalása.

Ezekre alapozva az alábbi elvárásokat szabta az Európai Bizottság Ukrajnának:

  • alkotmánybírósági reform,
  • bírósági reform,
  • korrupcióellenes reformok,
  • pénzmosás elleni fellépés,
  • oligarchaellenes törvények hozatala,
  • az uniós joghoz való adaptáció a szerzői jogok terén,
  • a nemzeti kisebbségeket diszkrimináló törvények megváltoztatása.

Ezeknek a feltételeknek a teljesülése objektív módon ellenőrizhető, ugyanis esetleges teljesülésük konkrét jogszabályok megalkotásához köthetők.

 A Tényellenőr korábbi elemzése rávilágított arra, hogy ezek a kritériumok nem teljesültek maradéktalanul.

Jogállamiság: politikai jog és jogi politika

Az ukrán parlament, a Verhovna Rada február 25-én elfogadott egy határozatot, amely kimondja, hogy az országban csak akkor tarthatnak választásokat, ha „átfogó, igazságos és fenntartható béke” valósul meg. Mindez azért jelent kihívást Ukrajna számára, mert államformáját tekintve köztársaság, amelyben a szuverenitás letéteményesei a választópolgárok. 

Az ő felhatalmazásuk nélkül a kormányzat elveszíti szuverenitását, amely viszont az államiság harmadik feltétele. Más szóval, Ukrajna 2025 februárjában intézményesítette önmaga államiságának deficitjét.

Nincs jogállamiság kisebbségi jogok nélkül

A 2012-es nyelvtörvény lehetővé tette a kisebbségi nyelvek hivatalos használatát, ha arányuk elérte a 10 százalékot egy közigazgatási egységen belül. Ez alapján több nyelv, köztük a magyar is, regionális státust kapott. Azonban a 2017-ben elfogadott új oktatási törvény és a 2019-es államnyelvi törvény jelentősen korlátozta a kisebbségi nyelvek használatát az oktatásban és a közéletben.

Hungary's Prime Minister Viktor Orban (R) shakes hands with Ukraine's President Volodymyr Zelensky prior to the Special European Council roundtable meeting to discuss continued support for Ukraine and European defence at the EU headquarters in Brussels on March 6, 2025. European Union leaders hold emergency talks in Brussels gathering as the Trump administration upends traditional alliances and retracts wartime backing of Ukraine. The summit brings all 27 EU leaders together for the first time since the explosive meeting between US and Ukraine presidents on February 28, 2025, with US military aid and intelligence sharing since suspended. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kezet fog Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az Európai Tanács rendkívüli kerekasztalülése előtt Brüsszelben (Fotó: AFP/ Ludovic Marin)

Az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésével párhuzamosan a jelenlegi ukrán kormányzat bizonyos könnyítéseket tett, azonban a 2022-ben életbe lépett új nemzeti kisebbségekről szóló törvényt mind a magyar kormányzat, mind az európai jogvédők élesen kritizálták.

A magyar kormányzat továbbra is kitart a kisebbségek jogainak helyreállítása mellett. Ez pedig nemcsak politikai, de jogállamisági szempontból is rendkívül fontos, jelenleg ugyanis a magyar kisebbség sorozatos támadásoknak van kitéve.

Ukrajna nemcsak a konkrét, jogi formulákon alapuló csatlakozási feltételeket nem teljesíti, de az elvi kritériumokkal is szembemegy az ukrán kormányzat. Amíg tehát a kisebbségek helyzete, illetve az ukrán államiság kérdése nem rendeződik, az ország semmiképpen sem lehet alkalmas állapotban arra, hogy csatlakozzon az Európai Unióhoz.

A teljes elemzés itt olvasható.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke az EU az európai vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján (Fotó: Hans Lucas/AFP/Aris Oikonomou)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.