Tegnap Felsőzsolcán értékelték a Borsod megyei közgyűlés elnöke, a Fidesz megyei gazdatagozatának elnöke, valamint a gazdák képviselői az aszály- és fagykár után kialakult helyzetet. Most olyan fagykár keletkezett a gyümölcsösökben és szőlőültetvényeken, amelyre évtizedek óta nem volt példa – jelentette ki Ódor Ferenc, a közgyűlés fideszes elnöke. Mint mondta, Gráf József agrárminiszter ugyan részleges segítséget is ígért, de a kárenyhítés forrásai nem látszanak. Amennyiben a szőlő- és gyümölcstermelők nem kapják meg a szükséges mértékű anyagi támogatást, akkor a 2008-as betakarítást sem lehet nyereségessé tenni.
Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója kijelentette: közel negyvenmilliárd forint kára keletkezett a magyar gazdáknak. Az igazgató szerint tavaly 25 milliárd forintot vontak el a termelőket megillető területalapú támogatásokból, most szeretnék, ha ezt a pénzt kárenyhítésre fordítanák. Az Európai Uniótól is igényelhetnénk jelentős mennyiségű anyagi segítséget, részint a 2002-ben létrehozott szolidaritási alapból.
Turnyánszky János, a nagyüzemeket képviselő Mosz megyei ügyvezető elnöke hangsúlyozta: félő, hogy a gazdáknak elmegy a kedve a termeléstől. Görcsös Ferenc, a Magosz megyei elnöke úgy véli: a gazdatársadalom a drasztikusabb eszközöktől sem riad vissza, amennyiben azt tapasztalják, hogy a kormány nem törődik velük.
Szabó Csaba, a Fidesz borsodi gazdatagozatának elnöke szerint klímaváltozás tanúivá váltunk, s ehhez nem vagyunk hozzászokva. Emellett persze a kormány felelőssége nem csökkenhet, kötelessége megsegíteni a kárt szenvedett gazdákat. A szakember állítja, volt egy hárommilliárdos állami kártalanítási alap, ami úgy eltűnt, mintha sosem lett volna.

Itt vannak Orbán Viktor legerősebb mondatai Ukrajna uniós csatlakozásáról – videók