Kaszparov nem tüntethetett

Bár a felek kinyilvánították elkötelezettségüket a stratégiai partnerség mellett, a tegnap befejeződött szamarai EU– orosz csúcs utáni sajtóértekezlet a minden eddiginél nyilvánvalóbb nézetkülönbségeket erősítette meg.

Munkatársunktól
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két fél kapcsolatait beárnyékoló konfliktusok közepette folytatták még csütörtök este megkezdett megbeszéléseiket az Európai Unió és Oroszország vezetői a találkozó helyszínéül szolgáló Volzskij Utyosz üdülőhelyen. A csúcs eredeti célja az lett volna, hogy elindítsák a tárgyalásokat az unió és Oroszország új partnerségi megállapodásáról, de a kapcsolatokat megterhelő viták miatt most már azt is eredménynek tartják, hogy a találkozót nem halasztották el.
Angela Merkel német kancellár, az unió soros elnöke a felek „energetikai együttműködésének” szükségességét hangsúlyozta, míg José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy „a demokrácia és az emberi jogok” témája fontos része kell legyen az unió és Oroszország párbeszédének. „A közös értékekbe a demokráciának és az emberi jogoknak is bele kell tartoznia” – hangsúlyozta a portugál politikus.
Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy vélte, nem kell dramatizálni a helyzetet, s a régi és új tagok közötti nézetkülönbségekre utalva az unióra hárította a felelősséget a tárgyalások megrekedéséért.
Merkel a sajtó előtt aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az orosz rendőrség megakadályozta azoknak az ellenzékieknek elutazását Moszkvából, akik tüntetni akartak Szamarában. Az orosz hatóságok ugyan Merkel levelének hatására formálisan engedélyezték a Másik Oroszország mozgalom tüntetését, a rendőrség azonban még a moszkvai repülőtéren feltartóztatta Garri Kaszparovot és két másik vezető orosz ellenzéki személyiséget, Lev Ponomarjov emberi jogi harcost és Eduard Limonovot, a betiltott nemzeti-bolsevik párt vezetőjét. (Az eset miatt közleményében megdöbbenését fejezte ki a Fidesz külügyi kabinetje nevében Németh Zsolt is.) Putyin kijelentette, hogy az egyet nem értők őt nem zavarják, s emlékeztetett arra, hogy preventív letartóztatások Nyugaton is vannak. Merkel erre úgy vágott vissza, hogy igen, de csak a randalírozókkal szemben lépnek fel.
Az egyet nem értés csúcsának egyik fő témája a lengyel–, a litván– és az észt–orosz konfliktus volt. Barroso az egész unió szolidaritásáról biztosította e három országot, s aláhúzta, az EU nem tartja indokoltnak, hogy Oroszország embargót tartson fenn a lengyel húskészítmények importjára. Putyin a maga részéről azzal vádolta Lettországot és Észtországot, hogy megsértik az orosz kisebbség jogait, ami szerinte „elfogadhatatlan és Európához méltatlan” dolog. Egyúttal felhívta az EU figyelmét, hogy legyen objektívebb a viták megítélésekor. A találkozót összegezve kijelentette, a szomszédait senki sem válogathatja meg, s megállapította, hogy az unió bővítése után bonyolultabbá váltak Moszkva kapcsolatai az EU-val.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.