Kié lesz a ménesbirtok?

Sebtében kiírt, zárkörű, meghívásos pályázaton értékesíti a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) a tartós állami tulajdonban lévő Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. vagyonkezelői jogát – értesült lapunk. Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója kérdésünkre az információt alátámasztotta.

Dénes Zoltán
2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KVI vezetőjének elmondása szerint a ménesbirtok 25 éves vagyonkezelői jogára a múlt héten írtak ki zártkörű pályázatot; az érdeklődőknek ma reggel kell benyújtaniuk pályamunkáikat. Zelles Sándor tájékoztatása szerint a vagyonkezelői pályázaton elsősorban az állami kötelezettségek csökkentésére tett ajánlatot díjazzák majd. Mivel az állam a ménesbirtok jelenlegi működtetésére 300–400 millió forintot költ, feltételezhető, hogy az esetleges nyertes pár száz millióért juthat hozzá a nagy múltú ménesbirtok vagyonkezelői jogához. A pontozási sorrendben kisebb súlyt képvisel, hogy mennyit ajánlanak a vagyonkezelői jogért, s még kevesebbet ér a szakmai program. Érdekességként megemlíthető, hogy a ménesbirtok által alapított, 140 diák szakképzését lehetővé tevő alapítvány sorsáról a pályázatban nincs szó.
A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-t még 2001-ben választották le a Bábolna Rt.-ről azzal a céllal, hogy a lótenyésztést, a nemzeti kulturális örökség részét képező kastélyegyüttest tartalmazó kétszáz éves ménesbirtok és a versenyszférában működő baromfitenyésztés, valamint más élelmiszer-ipari tevékenység elváljon egymástól. Ennek megfelelően a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok egyik alapvető feladata a kastélyegyüttes, a ménesudvar és a lóállomány megőrzése, illetve az alapítása óta felhalmozott eszmei örökség továbbvitele. A törvény által deklaráltan 100 százalékos tartós állami tulajdonban tartandó cégben nem csak a dióspusztai angol telivérek vannak: idetartoznak még a bábolnai shagya-arab lovak, valamint az erdészet és a vadászat is. Jelenleg 450 lovat nevelnek a ménesbirtokon, ebből 70 shagya-arab kancafajta és 55 az angol telivérfajta. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok az 1789-ban alapított császári-királyi birtok eszmei örökösének tekinthető. A cég által kezelt vagyon kimagasló értéke még a Szapáry-kastély, amely jelenleg a ménesközpont épülete, illetve az abban felhalmozott műtárgyak. A vagyonkezelői jog átadása miatt aggódók a Tokaji Kereskedőház Rt. történetére utalnak. E neves cég vagyonelemeit ugyanis sorban eladták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.