Kiiratkozók

A szomszédos országokban és idehaza több tucat középiskolában működnek alapszervezetei a Rákóczi Szövetségnek, amely a határon túli magyarsággal való kapcsolatépítés egyik legfontosabb szereplője. Célja nemzetstratégiai: a külhoni magyar nyelvű oktatás támogatása, különösen a Felvidéken, ahol a magyar szülők 25–30 százaléka szlovák iskolába adja gyermekét.

Zsebõk Csaba
2007. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyományos ifjúsági programok megszervezése a Rákóczi Szövetség egyik legfontosabb tevékenysége. Határon túli és anyaországi általános és középiskolásoknak, valamint egyetemistáknak egyaránt rendez nyári táborokat, történelmi vetélkedőket a civil szervezet. Minden év március idusán nagyszámú hazai középiskolás részvételével buszos kirándulásokat indít a szomszédos államok magyar oktatási intézményeibe. Megannyi magyarországi fiatal – az idén több mint 50 iskolából – így először szembesül azzal, hogy a határ túloldalán is élnek magyarok.
– Szlovákiai beiratkozási programunk lényege az, hogy kinti partnereinkkel együtt megszólítsuk azokat a családokat, amelyekben esedékes a gyerek óvodai vagy iskolai beíratása – nyomatékosítja Halzl József elnök. – Perdöntő az apróság nemzeti identitásának kialakulásában, hogy milyen oktatási nyelvű intézményben tanul.
Az utóbbi évtizedben a magyar szülők mintegy 25–30 százaléka adta gyermekét szlovák osztályba; évről évre nehéz megállapítani a pontos arányokat, ugyanis gyakran nem állnak rendelkezésre nemzetiségi adatok. Mindez nem volna szükségszerű: a finnországi svéd vagy éppen a macedóniai albán ifjak túlnyomó része anyanyelvi iskolába jár. Más a helyzet a határon túli magyar területeken, különösen a Felvidéken, ahol nem az elvándorlás, hanem inkább a beolvadás fenyegeti a magyarságot. Meghökkentő „szenzációkra” akadnak példák: a dalban megénekelt legendás erősségünk alatt elterülő és még magyar többségű Krasznahorkaváralján a magyar szülők többsége a szlovák osztályokat részesíti előnyben. II. Rákóczi Ferenc szülőhelyén, a Sátoraljaújhely melletti Borsiban, ahol még mindig meghatározó a magyar lakosság aránya, hosszú évek óta nem működik magyar iskola; de legalább ilyen szomorú a helyzet a Pozsonyhoz közeli Somorja városában, amelyet nemzettársaink még mintegy 70 százalékban laknak, de a gyerekeknek több mint fele már szlovák nyelven tanul. Még rosszabb a helyzet az egész Kárpát-medence egyik legarchaikusabb népi kultúrájú vidékén, a Nyitra környéki Zoboralján, ahol minden esztendőben óriási erőfeszítésekre van szükség, hogy a három szóba jöhető iskolában egyáltalán induljon egy-egy magyar első osztály. A tömbmagyar vidékeken is némi aggodalomra ad okot a lassú fogyatkozás.
Nagy odafigyelésre, törődésre lenne szükség az anyaországi politika részéről, hogy csökkenteni lehessen a felvidéki magyarok jelentős részének – zsigerekben hordozott – félelmét, rossz beidegződését, amely szerint szlovák bizonyítvánnyal jobban érvényesül majd a gyerek. Annak idején a státustörvény megalkotói felismerték az ügy jelentőségét, a jogszabály ezért is irányozott elő kiszámítható, garantálható ösztöndíjat a magyar iskolát választó gyermekek számára. Ám az oktatási-nevelési támogatás nem terjed ki az óvodákra, a másik nagy gond pedig az, hogy a juttatást sehol nem előzi meg tudatos, jól szervezett beiratkozási program. A pénzt később megkapják a magyar iskolát választó szülők, de a hezitálóknál nem tudatosítja az anyaország képviselője és adott külhoni partnere, hogy milyen anyagi és főképp tudásbeli előnyei lehetnek az alapismeretek, az alapműveltség anyanyelvi megszerzésének. Ráadásul a Felvidéken egy rossz szlovák–magyar államközi megállapodás következtében a családok egyáltalán nem kaphatják meg ezt a támogatást. Így a Rákóczi Szövetség, összefogva a szlovákiai város és vidéke célalapokkal, s felkutatván az iskoláskorba lépő gyermekek szüleit, 2005-ben beiratkozási kampányt indított, méghozzá saját ösztöndíjrendszerrel – a magyarországi és a felvidéki civil társadalom adományaira alapozva.
– Minden magyar iskolába beiratkozó gyermek számára 10 ezer forintos egyszeri támogatást ajánlunk fel – hangsúlyozza a szövetség első embere. – Kétségtelen, ez nem olyan nagy összeg, ám mégis a nemzeti szolidaritás megnyilvánulása, jelképes gesztus az anyaország egyik társadalmi szervezetétől, ami a hírhedt december 5-e után különösen fontos. Ugyanakkor a Felvidék magyarlakta részének keleti felén rendkívül magas, egyes falvakban 50 százalék feletti a munkanélküliség, tehát szerény segítségünk jól jöhet az iskolakezdésnél.
A Rákóczi Szövetség épp ezért Ipolyság városától keletre minden településen meghirdette az akciót, ahol magyar iskola működik. Délnyugat-Szlovákia magyar szórványvidékei sem maradtak ki, így az első esztendőben hozzávetőleg kétezer diák kapta meg ezt a pénzöszszeget, méghozzá iskolai közösségi ünnepeken. A második évben, azaz tavaly az ösztöndíjrendszert már a tömbmagyar területekre is kiterjesztették: a nagycsaládosokra és azokra, akik a magyar iskolát csak más településeken „találják meg”. Fontos tudatosítani, hogy abban az – egyébként ritka – esetben is jár a 10 ezer forint a családnak, ha egyik szülő sem nemzettársunk, gyermeküknek mégis a magyar oktatási nyelvet választják.
– Meg kell találnunk a módot arra, hogy ez az ösztönzés ne csak az első osztályra, hanem az egész tanulmányi időszakra kiterjedjen, és a beiratkozási program részeként kiszámítható, hosszú távra garantált anyaországi támogatásként rögzüljön a felvidéki családok tudatában – magyarázza Halzl József. – Ehhez szükség volna a megújult szlovákiai magyar politikai vezetés, a budapesti kormány és a civil szféra összefogására. Amíg ez nem valósul meg, a Rákóczi Szövetség előtt hatalmas feladatok sorjáznak. A felvidéki Magyar Koalíció Pártjának ifjúsági csoportjával szoros munkakapcsolatot kívánunk létesíteni, az idén is várjuk a magyarországi vállalkozók és magánszemélyek adományait, illetve adójuk egy százalékát, hogy odaát minél több szülőt tudjunk megnyerni a magyar oktatás ügyének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.