Nem számít arra Kökény Mihály – aki valószínűsíthetően tagja lesz az MSZP lovasberényi delegációjának –, hogy komolyabb koalíciós feszültség alakul ki a több-biztosítós egészségügyi modellről szóló megbeszéléseken. Az MSZP szakpolitikusa, volt egészségügyi miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy más feladatok is állnak a kormány előtt az egészségügyi átalakítás folytatása kapcsán. Kökény közölte, január óta legalább húsz megbeszélésen vett részt, amelyeken felső szinten képviseltették magukat mind az SZDSZ, mind az MSZP részéről, ezek azonban nem kaptak ekkora sajtónyilvánosságot, mint a mostani tárgyalás.
A kormányhoz közel álló napilapok (a Népszabadság és a Népszava) ezzel szemben tegnap arról cikkeztek, nem zárható ki az, hogy a két párt között feszültséget, válságot okozhat a nyereségérdekelt több-biztosítós rendszer körüli nézetkülönbség. Korábban a miniszterelnök is arról beszélt, tart a koalíció szakadásától, miután az SZDSZ és annak új elnöke, Kóka János a több-biztosítós rendszer bevezetését a koalícióban maradás feltételének nevezte. A Népszabadság szerint végső esetben megoldásként szóba jöhet a „közvélemény által már most is inkább a baloldalra sorolt Dávid Ibolya”. Ezzel nyilván az MDF koalícióba emelésére céloz a napilap; ugyanakkor az MDF vezetése már többször kijelentette, nem kívánnak Gyurcsány Ferenc kormányában részt venni.
A nagyobbik kormánypárt már elkészíttetett egy tanulmányt, amelyben a több-biztosítós modell mellett más egészségügyi témák is kiemelt helyet kaptak. A biztosítási piac liberalizálása ügyében az MSZP feltételei, hogy ne növekedjenek az esélykülönbségek, a biztosítók ne válogathassanak a biztosítottak között, a lakosság terhei ne növekedjenek, az ellátás színvonala viszont javuljon. A múlt héten az SZDSZ bemutatott egy olyan konstrukciót, amely – állításuk szerint – megfelel a szocialisták kívánalmainak. Hogy így van-e, arról próbálják meggyőzni az MSZP-t. A Népszava birtokába jutott dokumentum szerint az MSZP bevezetné a háziorvosi rendszerben a teljesítményalapú finanszírozást, az egységes informatikai rendszert, megteremtené a kötelező számlaadás feltételeit. A kórházak esetében át kívánják alakítani a finanszírozás rendszerét, valamint kiépítenék a sürgősségi betegellátás rendszerét.
Információink szerint a szocialisták részéről Gyurcsány Ferenc pártelnök mellett megjelenik majd a frakcióvezetés (Lendvai Ildikó), a párt több szakpolitikusa (Vojnik Mária, Schvarcz Tibor), illetve több szakértő is (ilyen például Orosz Éva, az ELTE egyetemi tanára). A tanácskozáson az államreform-bizottság is képviselteti magát Mihályi Péter, a testület egészségügyi munkacsoportjának vezetője személyében. Az SZDSZ-t Kóka János gazdasági, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Horn Gábor ügyvivő képviselheti, de úgy tudni, megjelenik majd Molnár Lajos, az egészségügyi tárca volt vezetője, Csillag István egykori gazdasági miniszter és Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztere is.
Támogatott vegyes rendszer? A megkérdezettek többsége támogatná a több-biztosítós rendszer bevezetését, feltéve, ha megmarad az állami egészségpénztár is – derült ki a Medián április végén készített közvélemény-kutatásából. A cég szerint a lakosság 54 százaléka támogatna egy „vegyes” egészségbiztosítási modellt, 37 százalék (két hónappal ezelőtt az arányszám 31 volt) viszont megtartaná a jelenlegi, egységes állami egészségbiztosítási rendszert.
Kóka János SZDSZ-elnök vidéki körútjának harmadik állomásán Pécsett óvatosabban fogalmazott, mint korábban. Azt mondta: nem koalíciós szakításra, hanem megállapodásra készülnek, az SZDSZ kompromisszumos megoldásra törekszik. Éppen ezért Horváth Ágnestől, az új egészségügyi minisztertől is azt várja, hogy a vegyes biztosítási modellről olyan törvénytervezetet nyújtson be szeptemberben, mely a szocialisták és a szabad demokraták törekvéseit egyaránt tükrözi.

Jelentős változások lesznek az OTP-nél, ez mindenkit érint