Leépülő hálózatok

2007. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vigasztalanul zuhogni kezdett az eső kedden délután Tihanyban, a Media Hungary 2007 konferencia első napján. A tíz-húsz milliós autókkal érkező budapesti médiasztárok (producerek, műsorvezetők, tévépotentátok) a rossz idő miatt az előadások közötti szünetekben beszorultak a folyosóra, ahol az egyik átlátszó üvegfal mögött – a Wimbledon különteremben – a határon túli alkotóműhelyek alkotásait vetítették és jelen voltak a filmek készítői is. A magyar médiaelitre jellemző, hogy egy ilyen véletlen adta lehetőséget sem használtak ki – bár plakátok hirdették a rendezvényt és a konferencia programfüzetében is helyett kapott a határon túli magyarok programja, gyakorlatilag senki sem nyitotta rájuk az ajtót, még az érdekükben létrehozott Duna Televízió vezetése sem!
A szervezők igyekezete mindenképpen dicséretes – a határon túliaknak idén volt először alkalmuk szervezett formában megjelenni a magyar elektronikus médiumok legnagyobb seregszemléjén –, és a tervezett mondanivaló pontosan a kapcsolatfelvétel szándéka volt, megjelenítve a tényt, hogy vannak határon túli alkotóműhelyek, amelyek dolgoznak és szerves részei – lehetnének – a magyar televíziós társadalomnak. „Mi is a magyar televíziózás tagjai vagyunk?!” – ez volt az üzenet, de az anyaországi médiumok képviselői nem figyeltek a halk szóra. Pontosan annak a rétegnek a képviselői, akik a mai magyar társadalmat formálják és informálják.
Mit várhatunk akkor az egyszerű emberektől, ha a szakma sem veszi emberszámba a saját kollégáit? – tette fel a költői kérdést magának az egyik résztvevő, aki – állítása szerint – megszokta már, hogy gyarmatként tekintenek rá, ha egyáltalán rá figyelnek. – Míg Magyarországon tizennyolcezer forintos napidíj alatt nem áll szóba veled egy operatőr, tőlünk tizennégyezer forintért rendelnek meg olyan tudósításokat, amelyen egész nap dolgozik az operatőr mellett a szerkesztő és a vágó, drága műszaki eszközöket kell használni és autóval megyünk a helyszínre. Végül még örülnünk kell, hogy egyáltalán dolgozhattunk. Arra a kérdésre, hogy az anyaországi kereskedelmi televíziókban milyen esélyük van a bedolgozásra, a határon túli alkotók egyöntetűen azt válaszolták: a magyar kereskedelmi tévéket csak akkor érdekli a környező országokban élő magyar, ha azt széttépi a medve vagy esetleg két fejjel születik. Ilyen hír szerencsére ritkán van – mondták nem kevés iróniával.
A tarthatatlan helyzet miatt legutóbb a kolozsváriaknál szakadt el a cérna, így ők egy ideje nem dolgoznak a Duna Televíziónak. A Video Pontes tagjai azt sérelmezik, hogy a határon túli magyarok tájékoztatására létrehozott közszolgálati csatorna a megkérdezésük nélkül módosította egyoldalúan a szerződést, megszüntetve a péntekenként jelentkező Világunk című műsort, amelybe ők heti negyvenöt percet gyártottak. Ehelyett egy reggeli „csalamádéműsorba” dolgozhatnánk, jóval kevesebb pénzért – mondja Marius Tabacu, de hangsúlyozza, hogy elsősorban nem anyagi, hanem erkölcsi okok miatt függesztették fel az együttműködést a Duna Televízióval. Sérelmezik, hogy e-mailben, későn értesítették őket a változásokról, hivatalos leveleikre nem válaszoltak. Ráadásul a budapesti médiaháború vétlen áldozatává váltak azáltal, hogy az eddig az Illyés Közalapítvány által kifizetett optikai kapcsolatot idéntől a Duna Televízió fizeti, így azt nem használhatják a Magyar Televíziónak gyártott anyagaik továbbítására.
A kolozsvári stúdió képviselői már nem is vettek részt azon a szakmai tanácskozáson, amelyet a Duna Televízió vezetői nemrég a határon túli tudósítóknak tartottak. Cselényi László, a Duna Televízió elnöke az MTI munkatársának a Video Pontes stúdió „kényelmi szempontjaival” magyarázta, hogy a kolozsvári bejelentkezések dolgában nem tudtak még megállapodni. „Sajnálom, mert a Video Pontes régi, kipróbált partnerünk – jegyezte meg –, de nem csak belőlük áll a világ. A vákuumelmélet szerint boldogan és azonnal betöltik a kolozsvári műsorszolgáltató szerepét mások. Megtörténhet, hogy más televíziósokkal állapodunk meg. Azokkal például, akik a román közszolgálati televízió körzeti stúdiójában készítenek műsorokat.”
Egy kolozsvári fórumon azonban az is kiderült, hogy szorulnak ki a határon túli magyarok a Duna TV adásaiból: Maksay Ágnesnek, a Video Pontes munkatársának statisztikája szerint 2002–2003-ban havonta 30-35 tudósítást készítettek a csatornának, ez a szám 2007-ben havonta mindöszsze három-négy anyagra zsugorodott. A korábbi reggeli műsorokban egy év alatt mindössze kétszer kapcsolták Kolozsvárt, holott ők szívesen dolgoztak volna többet is. Duna televíziós megrendelésre 2002– 2005 között évente négy-öt dokumentumfilmet, portréfilmet készítettek, tavaly pedig csak egyetlenegyet, és az sem ment még adásba. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy 2007-ben ugyanazokat a percárakat ajánlja nekik a televízió, mint évekkel ezelőtt.
Maksay Ágnes véleményét támasztja alá az ORTT felmérése is: a határon túli magyarok érdekében létrehozott Duna Televízió híradóiban a múlt év végén a hírek mindössze 3,04 százaléka (!) foglalkozott a határon túli magyarsággal.
– A polgári kormány utolsó teljes évében kilencszázmillió forintot költött a Televíziózás határok nélkül című programra – nyilatkozta lapunknak Veress László, az azóta már megszüntetett Illyés Közalapítvány akkori igazgatója –, ennek harmadát a Duna Televízió műszaki fejlesztésére, másik harmadát pedig a magyar együvé tartozás jegyében készített dokumentumfilmekre (csaknem száz alkotásra) költöttünk. A fennmaradó összegből elkezdtünk felépíteni-megerősíteni a Kárpát-medencében egy tudósítói hálózatot. Zöldmezős beruházásban épültek korszerű technikával felszerelt, élő adás sugárzására alkalmas stúdiók (Székelyudvarhelyen, Pozsonyban, Kolozsváron és másutt), a negyven tudósítói pont lefedte a teljes magyarlakta térséget, az újságírók digitális kamerákat és a vágáshoz szükséges számítógépeket kaptak. A magyar televíziózás történelmében először kiépült egy „köldökzsinór”, vagyis élő adás sugárzását lehetővé tevő optikai szál Budapest és a négy határon túli stúdió között, és olyan szerződést sikerült kötni a szolgáltatóval, hogy azt a későbbi szocialista-liberális kormány – bár akarta – nem tudta felmondani. A szerződés azonban 2007-ben lejárt, az Illyés Közalapítvány helyén létrejött Szülőföld Alap pedig már nem adott pénzt a finanszírozására. Az elmúlt években kiépített hálózat teljes elsorvasztásának vagyunk tanúi, annak ellenére, hogy ez egy hatékony rendszer, hiszen például Kolozsváron évi harminc-negyven millió forintból üzemeltetnek egy tizenkét főállású szakembert foglalkoztató tévéstúdiót, miközben ez Magyarországon legalább négyszer annyiba kerülne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.