Kétségbeesett Zala megyei szülők értesítették szerkesztőségünket: nem tudják vállalni tovább gyermekük beutaztatását a zalaegerszegi Gyógypedagógiai Fejlesztő, Tanácsadó és Továbbképző Központba. Az új utazástérítési szisztéma ugyanis a megye különböző településein élő családokra sok esetben évi 80–100 ezer forint költséget hárít át. Pedig ha ezek a testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékos, illetve autista – vagy egyszerre több fogyatékossággal élő – gyermekek nem részesülhetnek többé rendszeres gyógypedagógiai fejlesztésben, állapotuk romlása biztosra vehető. Attól is tartanak a sajátos nevelési igényű gyerekek szülei: a kormány célja netán az, hogy az emiatt majd elegendő tanítvány nélkül maradó intézményt ellehetetlenítse, hiszen akkor megszabadul a finanszírozási terhektől. Pedig ez a megyei önkormányzat fenntartásában működő intézmény regionális fellegvárnak számít a szakmában. Ráadásul mindössze három hasonló fejlesztőközpont van az országban.
A zalai szülők és gyógypedagógusok olyan országos diszkriminációt észlelnek, amely összesen 12 ezer fogyatékos gyermeket érint. A jelenség lényege, hogy a kormány egyik kezével ad, a másikkal elvesz. Bicsákné Némethy Terézia, a zalaegerszegi gyógypedagógiai fejlesztőközpont igazgatója érdeklődésünkre elmondta: 2006-tól örvendetesen megváltozott a közoktatási törvény. Az állam immár normatív finanszírozásban részesíti a nagyon súlyos, halmozottan sérült gyermekek fejlesztő iskolai oktatását is. A folyamatos ellátás tehát tavaly létrejött, ám – amint arra az igazgató rámutatott – a bejárás lehetőségétől most megfosztják az érintetteket. Ezeket a gyermekeket egészségi állapotuk miatt nem lehet tömegközlekedési járműveken szállítani, csak autóval és kísérővel. Eddig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) – előre kiadott utazási utalványhoz kötődően – olyan költségtérítést fizetett, amely fedezte a gépkocsi benzinköltségét. Az egészségbiztosítási törvény és végrehajtási rendeletének módosítása miatt azonban megszüntették az utalványozási rendszert, és lefaragták a támogatást. Ez év elejétől, ahogyan más „kedvezményezetteknél”, úgy a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében is az adott útvonalra érvényes legolcsóbb tömegközlekedési jegy árát téríti utólagosan az OEP, csökkentve a betegek menetjegy-kedvezményének mértékével. Ez a differenciálatlan megszorító intézkedés kivédhetetlen csapás az eltartókra.
Megkeresésünkre az esélyegyenlőségi területet is felügyelő szociális tárca szóvivője, Schrancz Edit jelezte: a minisztérium segíteni igyekszik, hogy szülessék jogi megoldás a probléma feloldására. Ugyanakkor szerinte a terheket részben kompenzálja, hogy márciustól emelkedett a családi pótlék, a fogyatékos gyermeket egyedül nevelőknél 24 400, az együtt nevelőknél 22 300 forintra. Bicsákné szerint ez elégtelen a nehéz élethelyzetű családok számára. Szerinte diszkrimináció, hogy a közoktatásban egyedül a legsúlyosabb fogyatékossággal élők szüleitől várnák el, hogy többletterheket viseljenek a tankötelezettség miatt.
Az oktatási tárca sajtóirodája azt a tájékoztatást adta lapunknak, hogy folyamatos az egyeztetés az érintett tárcákkal az ügyben. Az egyeztetést koordináló Egészségügyi Minisztérium sajtóirodája szerint az eddigi rendszer pazarló volt, s még így is 1,2 milliárd forint kiadást jelent az OEP-nek a fogyatékos gyermekek utaztatásának támogatása. Az írásos reagálás nem tartalmazott önkritikát, de annyit elárult a Horváth Ágnes vezette tárca, a kormány elé terjesztenek egy korrekciós javaslatot.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni