Még magas az infláció

Áprilisban a fogyasztói árak 8,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábban mértnél. Elemzők szerint az infláció emelkedése befejeződött, ám érdemi csökkenésre csak szeptembertől lehet számítani.

Szabó Eszter
2007. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áprilisban – félszázalékos havi emelkedést követően – a fogyasztói árak 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adat a legrosszabbnak számít a 27 tagú Európai Unióban. Az inflációt a hatósági áremeléseken kívül jelentősen növelte az élelmiszerek utóbbi időszakban megfigyelt erőteljes drágulása. Áprilisban az élelmiszerek 12,2 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban: a péksüteményekért több mint 30, a cukorért 22,2, a baromfihúsért pedig 19,5 százalékkal kellett többet fizetni, mint tavaly ilyenkor. A megszorító intézkedések továbbra is a rezsiköltségek emelkedésében mutatkoznak meg leginkább. A háztartási energia átlag feletti, 31,9 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz 53,3, a távfűtés 38,7, az elektromos energia pedig 21,2 százalékkal drágult. A csatornadíj 16,7, a szemétszállítás díja 15, míg a vízdíj 12,4 százalékkal nőtt.
Az adó- és hatósági áremelések leginkább az időskorúak életét nehezítik meg. Áprilisban továbbra is igen magas, 11,9 százalékos nyugdíjas-inflációt regisztrált a KSH. Az élelmiszerek, a rezsi és az egészségügyi szolgáltatások drágulása miatt az időskorúak pénzének romlása folyamatosan meghaladja az átlagos ütemet, ezért gazdaságkutatók az év egészére a nyugdíjasok esetében 9-9,5 százalékos inflációra számítanak.
Elemzők szerint a most közzétett pénzromlási adatok alapján jórészt biztosnak tűnik, hogy az infláció márciusban elérte csúcspontját, ez azonban még nem lesz feltétlenül elegendő a jegybanki alapkamat májusi csökkentéséhez.
Az OTP Bank elemzési központja szerint az áprilisi adatok növelték annak az esélyét, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a következő ülésén hozzákezd a kamat mérsékléséhez, az infláció érdemi csökkenésére azonban csak szeptembertől lehet számítani.
Hasonló véleményen volt Barcza György, a K&H Bank treasury részlegének vezető elemzője, aki szerint a pénzromlási ütem csökkenése azért várható csak ősztől, mert ekkor szűnik meg a tavaly szeptemberi áfaemelés hatása. Az MTI által megkérdezett londoni befektetőházak arra számítanak, hogy a magyarországi alapkamat ebben a hónapban még változatlan marad, s a kamatcsökkentés csak júniusban kezdődik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.