A valaha észlelt legfényesebb csillagrobbanásról készült felvételeket tett közzé a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal – jelentette a CNN.
A Nap tömegének százötvenszeresét kitevő szupernóva, amely az SN 2006gy nevet kapta, a Földtől 238 millió fényévnyire, az NGC 1260 galaxisban semmisült meg. A jelenség bekövetkeztének időpontját nem jelölték meg, csak azt, hogy a robbanás fénye már sok ezer milliárd kilométert tett meg, mire a Földre ért. A látványt tavaly szeptemberben rögzítette először a NASA Chandra nevű műholdja, és észlelték a jelenséget a hawaii Keck és a kaliforniai Lick csillagvizsgálók távcsövei is. A szupernóva tömegére a felületéről egységnyi idő alatt kisugárzott energia mennyiségéből következtettek, ez a Napénak az ötvenmilliárdszorosa volt.
A gigantikus robbanásról készül felvételek tanulmányozása hozzásegítheti a tudósokat annak megértéséhez, hogyan pusztultak el az univerzum csillagainak első generációjához tartozó égitestek.
Nathan Smith, a kaliforniai Berkeley Egyetem asztrofizikusa elmondta: az SN 2006gy szétesésének képei igazolják a szupernóva-robbanások természetével kapcsolatos elméleti számításokat. A detonáció ereje és eddig nem ismert mechanizmusa új távlatokat nyit a kutatásoknak. A jelenség arra is rávilágított, hogy hasonló események a mi galaxisunkban is bármikor megtörténhetnek – mondta Mario Livio, a megfigyeléseket elemző egyik asztrofizikus.

Brutális verekedés szakította meg a majálist – videó