Mindennapra egy mese a doppingról

Mindenki tudta, ám néhány sértett mellékszereplőn kívül senki nem beszélt róla – évtizedeken át így viszonyult a profi kerékpársport a meg nem engedett szerek szedéséhez. Pedig az első, bizonyítottan dopping okozta haláleset már 1960-ban, a római olimpián megtörtént. Aztán a csontvázak már nem fértek el a sportág szekrényében, s hullottak ki sorban: a „Dopping Tour” néven elhíresült 1998-as francia körverseny, a tavalyi viadal előtti tömeges kizárások egy spanyol orvos listája miatt, majd a győztes Floyd Landis leleplezése. Legújabban a volt telekomos versenyzők, köztük az 1996-os Tour-nyertes Bjärne Riis és a sprintersztár Erik Zabel beismerése kavart óriási hullámokat.

2007. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz lenne tagadni, hogy a profi kerékpározás szilárd lábakon áll, pontosabban kerekeken gurul, hiszen korszakos botrány ide, korszakos botrány oda, egyelőre bottal sem képes magáról leverni a szurkolókat, a médiát és a támogatókat. Azt eddig is lehetett tudni, hogy az óriási erőkifejtést igénylő, s ami még fontosabb, hasonló nagyságú pénzösszegeket vonzó sportág „jegyben jár” a meg nem engedett szerek használatával. Az első, bizonyítottan doppingolás miatt bekövetkezett haláleset óta – a dán Knut Enemark Jensen vesztét az anfetaminszármazékok közé tartozó ephedrin okozta az 1960-as római olimpián – eltelt lassan fél évszázad, a kerékpár pedig szépen betekert a „doppingsportágak” közé. Ahonnan, ahogy a távolabbi és a közelmúltból kiragadott példák mutatják, még messze a kiút.
Bár elszigetelt eltiltások akadtak, kilenc éve beleremegett az egész biciklistársadalom, amikor 1998-ban a 85. Tour de France-on a Festina csapat masszőre és kísérője egy határátlépés során megbukott, és doppingfutárként, kábítószer-csempészésért letartóztatták. Ekkor ismerhette meg a világ az EPO-t (erythropoietin), a viadal kis híján félbeszakadt, aztán a festinásokkal elvitették a balhét – a bennfentesek szerint sokkal inkább pechesek voltak, mint egyedüli bűnösök. Jelzésértékű, hogy ezt a „Dopping Tourt”, valamint abban az esztendőben a Girót is az az olasz Marco Pantani nyerte, akit később többször eltiltottak, s 2004-ben kábítószer-túladagolásban elhunyt. Közben 1999-től 2005-ig következett Lance Armstrong korszaka: az amerikai klasszis előbb felgyógyult rákbetegségéből, majd sorozatban hétszer megnyerte a Nagy Kört (Grande Boucle, ez a Tour beceneve), gyakorlatilag folyamatosan a gyanú árnyékában. Leleplező könyvek, cikkek jelentek meg róla, de egyik sem tartalmazott olyan bizonyítékot, amelyiket a közben nemzeti hőssé vált Armstrong kiváló ügyvédei ne tudtak volna viszszaverni.
A tengerentúli legenda visszavonultával tavaly jöhetett el a többiek ideje, már akié, mert a rajt előtt az El Mundo spanyol lap egy 32 neves doppinglistát tett közzé. A menőktől Ullrich, Basso, Sevilla, Mancebo, Beloki, Heras, Hamilton (utóbbi kettő egyébként is eltiltva) szerepelt ezen, s ők nem is vághattak neki a versenynek, mert mindannyian a spanyol „doppingdoktorral”, Eufemiano Fuentesszel dolgoztak együtt. Az 1997-es Tour-győztes, ötszörös ezüstérmes Jan Ullrich (miután megtagadta a DNS-vizsgálatot egy mintaazonosítás kapcsán) februárban visszavonult; az olasz Ivan Bassóra pedig múlt héten 21 hónapos eltiltást kért hazája olimpiai bizottsága. Összesen 107 versenyzővel szemben folyik eljárás, az ügy aktáinak terjedelme meghaladja a hatezer oldalt, tehát még várható bőven lebukás. Nem itt, de Floyd Landis le is bukott: előbb megnyerte a tavalyi Tourt, majd napokon belül tesztoszteronhasználat miatt megfosztották győzelmétől. Pontosabban megfosztották volna, de amerikai módi szerint kiváló ügyvédekkel vette körbe magát, s bár a B próbája is pozitívnak bizonyult, még mindig nem vállalja bűnösségét, inkább kétségbe vonja a francia labor módszereit.
A párhuzamosan futó Fuentes- és a Landis-ügyhöz a napokban csatlakozott egy harmadik, a Telekomé. Az „őszinteségi hullámot” Jeff d’Hont, a csapat korábbi belga masszőre április 30-án megjelent könyve indította el, amelyben arról írt, hogy a Telekom két orvosa, Andreas Schmid és Lothar Heinrich folyamatosan EPO-val látta el a versenyzőket. Ezek után a T-Mobile vezetői felfüggesztették a két doktort, majd a volt versenyzők közül múlt héten Bert Dietz, Christian Henn, Udo Bölts, Rolf Aldag, Brian Holm, az egykori sprinterkirály, a Touron hatszor zöld trikót nyert Erik Zabel, valamint az 1996-os összetett győztes dán Bjärne Riis ismerte el, hogy EPO-t használt. Ehhez képest Zabelt tegnap megnyugtatta jelenlegi csapata, a Milram, hogy maradhat a mezében. Riist a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) arra szólította fel, hogy adja vissza a Tour-sikerért kapott sárga trikót. Halkan kérdezzük: miért adná viszsza? Azért, mert ő bevallotta vétkét, mások meg nem? Az ügy Németországban belpolitikai botrányt kavart, megszólalt Angela Merkel kancellár és Wolfgang Schäuble belügyminiszter a doppingellenes törvény mielőbbi elfogadását sürgetve. Közben a T-Mobile-ra egyre nagyobb nyomás nehezedik annak érdekében, hogy hagyjon fel a sportág szponzorálásával. Több magas rangú politikus figyelmeztette a pénzügyi nehézségekkel küszködő céget arra, hogy miközben több mint ötvenezer alkalmazottját alacsonyabb fizetésért akarja foglalkoztatni, milliós összegeket pumpál olyan sportba, amelyik „nyakig merült el a doppingbotrányban”.
Errefelé lelhető meg a kerékpározás megtisztulási útja, mármint hogy a támogatók a jövőben nem adják a nevüket és a pénzüket kétes hírű csapatoknak, versenyeknek, sportágnak. Mert most még adják: egy tavalyi felmérés szerint a nemzetközi nagyvállatok sportszponzorációs terveiben a labdarúgó-vb (38 százalék) állt az élen, ezt követte a labdarúgó Eb (28 százalék), az olimpiai játékok (16 százalék) és a Tour de France (8 százalék). Ide vágnak a francia körverseny igazgatója, Christian Prudhomme szavai, amikor azt kérdezték tőle, miért nem könnyítenek az útvonalon: „Többet doppingolnak a maratoni futók, mint a százméteres síkfutók? Az emberek, akik meg nem engedett szereket akarnak szedni, meg is fogják tenni, ez a pénzről szól, és nem játszik szerepet benne az útvonal nehézsége.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.