Egyre nehezebb elhinni, hogy nem csupán hollywoodi filmek léteznek, hiszen évek óta szinte csak az Atlanti-óceán túloldaláról érkező mega- és gigaprodukciók árasztják el a magyar mozikat. Az egyszeri ember tehát jogosan gondolhatja: a világ Amerikán kívüli filmgyártása haldoklik. Éppen ezért üdvözlendő a Titanic nemzetközi filmfesztivál, amely évről évre cáfolja ezt a képzetet. És tisztelet a kivételnek, azon keveseknek, akik még látják a fától az erdőt, azokat a filmeket is, amelyekben nem feltétlenül a lövünk, robbantunk, majd kérdezünk elv uralkodik.
Hosszú évtizedek adósságát pótolja az idén megjelent A film története című kötet, amely a Palatinus jóvoltából került a hazai könyvesboltokba. A két szerző, Kristin Thompson és David Bordwell öt kontinens megközelítőleg százévnyi filmtermését veszi sorra és rendezi a hatalmas anyagmennyiség ellenére jól áttekinthető formába. Így eljuthatunk a mozgókép feltalálásától a jelenig, az elektronikus médiában megjelenő filmekig. A könyv szerethetőségének titka, hogy elődeivel ellentétben közérthetően írja le az egyes filmtörténeti szakaszokat, azok jellemzőit, és nem igényel olvasójától különösebb filmes tudást sem. A kötet végén található függelék megmagyarázza a szakkifejezéseket. Megismerhetjük a világ országainak gyártás-, stílus- és kultúrtörténeti filmes előzményeit, betekintést nyerhetünk a dokumentumfilm fejlődésébe. Mindezt érdekességekkel fűszerezve, sok képpel illusztrálva, melyek – helyenként ugyan semmitmondóan – egy-egy film rövid elemzése mellett állnak. A könyv tömören foglalkozik a mieinkkel, Jancsó Miklóssal, Tarr Bélával, Mészáros Mártával, Fehér Györggyel és Szabó Istvánnal is. Úgy tűnik, ennyit lát a világ a magyar filmművészetből. Találhatunk még a kötetben hosszabb keretes írásokat, többek között a Dolby-rendszer kialakulásáról, a kameramozgatást forradalmasító megoldásokról vagy a latin-amerikai irodalom és a film kapcsolatáról.
A könyvet különös haszonnal forgathatják középiskolások, egyetemisták filmtörténeti kurzusokhoz, de könnyen követhető nyelvezete a laikus érdeklődők számára is élvezetes. Nem hiányozhat egyetlen filmrajongó könyvespolcáról sem. Kiderül ugyanis belőle, mennyi mindent nem tudunk még a film történetéről. Mindez pótolható!
(Kristin Thompson – David Bordwell: A film története. Palatinus Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 8500 forint)

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?