Nem élünk jobban 1989-hez képest

Hírösszefoglaló
2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem javult a közép- és kelet-európai országok lakosságának életszínvonala 1989 óta, legalábbis a saját megítélésük szerint – ez derül ki az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Világbank közös, 29 térségbeli országot felölelő felméréséből a távirati iroda tudósítása szerint. A válaszadók csupán 30 százaléka felelt úgy, hogy az életszínvonal kedvezőbb, mint 1989-ben. Arra a kérdésre pedig, hogy jobb-e demokráciában és piacgazdaságban élni, csak 36 százalékuk felelt igennel. Sőt, a válaszadók tizede – javarészt az idősek és a szegények – ma is előnyben részesítenék azt, amit a kérdezők önkényuralomnak és tervgazdaságnak neveztek. Az EBRD-nek az oroszországi Kazanyban tartott, most kezdődő közgyűlésén bemutatott elemzéséből kiderül: az általános vélekedés szerint a térségben a korrupció kezelhetetlen probléma, és az emberek ma kevésbé bíznak másokban és a kormányzatban, mint az 1989 előtti időszakban. Arra a kérdésre azonban, hogy a ma születő gyermekek jobban élnek-e majd, a megkérdezettek 54 százaléka igennel felelt, és csak 24 százalékuk nemmel. Az EBRD fő közgazdásza, Erik Berglof úgy kommentálta az eredményeket, hogy a rossz politikai közérzet igen aggasztó, hiszen lassítja a reformot Közép- és Kelet-Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.