Sakkot adott Európának Putyin

Oroszország pozícióinak egyértelmű megerősödését hozta Vlagyimir Putyin elnök hét végén véget ért közép-ázsiai útja. Moszkvának sikerült meggyőznie kazah és türkmén partnereit, hogy gáz-, illetve olajexportjuk többsége továbbra is Oroszországon át jusson el a világpiacra. Ezzel a Kreml sakkot adott az unió által prioritásként kezelt Nabucco gázvezetéknek, s kérdésessé tette a kaszpi térségből Lengyelországig húzódó alternatív olajszállítási útvonal megvalósulását.

Hírösszefoglaló
2007. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy, a Kaszpi-tenger keleti partján futó földgázvezeték építéséről állapodott meg türkmén és kazah kollégájával, Gurbanguli Berdimuhammedovval, illetve Nurszultan Nazarbajevvel Vlagyimir Putyin. Újjáépítik a Kaszpi-tenger melletti gázvezetéket, és közben mellette párhuzamosan felépítenek egy másik vezetéket, hogy 2012-re évente minimum 12 milliárd köbméterrel növeljék a szállítási kapacitást. Erről még szeptember előtt megállapodást kötnek, és az építési munkálatok 2008 második felében megkezdődnek. Újságírók kérdésére válaszolva Putyin közölte, hogy a három országon kívül további felet nem vonnak be a gázvezeték-építésbe. Az orosz államfő bejelentette továbbá, hogy aláírtak egy négyoldalú nyilatkozatot is – Üzbegisztán bevonásával – a közép-ázsiai gázszállítási kapacitás fejlesztéséről.
*
A Kaszpi-tenger körüli gázvezeték építéséről egyelőre kevés részlet ismeretes. Az elképzelést még 2003-ban vetette fel a néhai türkmén államfő, Saparmurat Nyijazov. Türkmenisztán a legnagyobb energiatermelő Oroszország után az egykori szovjet köztársaságok között. Az ország szinte teljes termelését a Gazprom vásárolja fel az európainál jóval kedvezőbb áron, s exportálja az általa ellenőrzött tranzitvezetékeken keresztül. Közép-Ázsia legnagyobb gázvezetékrendszerének áteresztőképessége a Kaszpi-tenger menti, meglehetősen leromlott vezeték korszerűsítése és a vele lényegében párhuzamosan haladó új cső építése nyomán eléri majd az évi 90 milliárd köbmétert. A fejlesztések lehetővé teszik a jelenlegi 50 helyett akár évi 80–90 milliárd köbméter gáz szállítását Türkmenisztánból, amit egyébként már a két ország között 2003-ban kötött és 2028-ig érvényes gázszerződés is célul tűzött ki.
Moszkvában azt várják, hogy megépülésével tovább nő Oroszország szerepe mint Európa egyik vezető energiaellátója. Washington ezzel szemben azt szeretné, ha a türkmén gázszállítás a Kaszpi-tengeren át történne Nyugatra, Oroszország kikerülésével. A transzkaszpi vezeték a Kaszpi-tenger alatt Azerbajdzsánba, majd a Baku–Tbiliszi–Erzerum vezetéken át Törökországba, onnan pedig az EU-védnökség alatt tervezett Nabucco vezetéken juttatná Európába a türkmén gázt.
A közép-ázsiai vizittel párhuzamosan Krakkóban is zajlott egy energiacsúcs, amelyen a részt vevő öt európai és Kaszpi-tengeri állam (Lengyelország, Litvánia, Ukrajna, Grúzia és Azerbajdzsán államfője mellett a kazah elnök megbízottja vett részt) vezetői energetikai együttműködésről állapodtak meg. A tervezett együttműködés célja, hogy javítsák az energiaellátás biztonságát, s a Kaszpi-tenger térségéből kőolajat szállítsanak Európába. Lech Kaczynski kijelentette: a résztvevők megállapodtak arról, munkacsoportot hoznak létre az Odessza–Brodi–Plock–Gdansk kőolajvezeték tervének megvalósítására. A gázvezetéken Kaszpi-tengeri kőolajat szállítanának Ukrajnán keresztül a lengyelországi Plock kőolaj-finomítójába, onnan a balti-tengeri Gdanskba, esetleg tovább Nyugat-Európába legkésőbb 2012-ben. A lengyel elnök annak a reményének adott hangot, hogy a résztvevők legközelebbi, őszre tervezett vilniusi tanácskozására már Türkmenisztán is elküldi képviselőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.