Társadalmi vitát kezdeményez a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a felsőoktatás stratégiai kérdéseiről a magyar felsőoktatás szereplőivel és az öt parlamenti párt képviselőivel – közölte Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke.
A kezdeményezést indokolva kifejtette: a HÖOK nyugtalansággal fogadta azokat a Bokros Lajos nevével fémjelzett, a magyar felsőoktatásra vonatkozó véleményeket, melyek részben az állami felsőoktatás privatizálását, részben a felsőoktatás szerkezetének szétbomlasztását vetítik előre.
A HÖOK álláspontja szerint a felsőoktatási intézmények gazdálkodását elő kell segíteni, azok feltételeit mindenkor javítani kell, különös tekintettel az állami támogatások hatékony felhasználására, valamint a magántőke kutatási-innovációs beruházásaira. Ez úgy valósítható meg, ha az állami felsőoktatási intézmények gazdálkodásában esélyegyenlőséget érnek el a magánintézményekkel, ami azonban nem vezethet az állami vagyon magánosításához, a felsőoktatás minőségét nem javító spekulatív tevékenységekhez. A HÖOK rámutat arra, hogy az állam sok éve több tízezer államilag támogatott keretszámot finanszíroz a felsőoktatásban anélkül (a HÖOK ez ellen már évek óta küzd), hogy valós adatokkal rendelkezne a munkaerő-piaci igényekről.
– A keretszámoknál az intézményi, a politikai lobbik és nem a célszerűség diktált eddig. A túlképzést úgy is meg lehet szüntetni, ha elviselhetetlen anyagi terhek révén lehetetlenné tesszük a bejutást a felsőoktatásba, és Bokros Lajos láthatólag ezt a megoldást támogatná – közölte.

Lopott szavak, idegen gesztusok: hogyan értelmezzük Magyar Péter mondatait?