Új cseh intézet kutatja a diktatúrákat

Somogyi Mátyás
2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)
Törvényt alkotott a cseh parlament képviselőháza a kommunista rendszerben és a náci megszállás éveiben elkövetett bűntettek kutatásával foglalkozó intézet létrehozásáról. Az intézményt a parlament, az államfő és a civil szervezetek jelöltjeiből megválasztott héttagú tanács fogja irányítani. E testület munkájában a Csehszlovák Kommunista Párt volt tagjai nem vehetnek részt. Az intézethez kerül a volt kommunista titkosszolgálatok valamennyi levéltára, ami lehetővé teszi az 1939–1990 közti időszak dokumentumainak gyors nyilvánosságra hozatalát.
A diktatúrák bűntetteit kutató intézet létesítésére vonatkozó törvényt a kormánykoalíció két rebellis szociáldemokrata képviselő támogatásával vitte keresztül. Az ellenzéknek főként az nem tetszett, hogy a felügyelőtanácsban nem foglalhatnak helyet a kommunista állampárt volt tagjai. Az eredeti javaslatot, amely szerint az új, Nemzeti Emlékezet Intézete nevű intézmény kutatási területét csupán a kommunista önkényuralom évtizedeire korlátozták volna, a zöldek változtatták meg módosító indítványaikkal. A végső szavazás előtt a szociáldemokrata képviselők kivonultak a teremből, hangoztatva, hogy nem bábáskodnak egy újfajta marxista–leninista történelmi képződmény születésénél.
Ivan Langer belügyminiszter üdvözölte az új intézmény megalakulását. Mint mondta, nincs különbség a horogkereszttel vagy a vörös csillaggal és sarló-kalapáccsal jelzett rabság között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.