(Prága)
Törvényt alkotott a cseh parlament képviselőháza a kommunista rendszerben és a náci megszállás éveiben elkövetett bűntettek kutatásával foglalkozó intézet létrehozásáról. Az intézményt a parlament, az államfő és a civil szervezetek jelöltjeiből megválasztott héttagú tanács fogja irányítani. E testület munkájában a Csehszlovák Kommunista Párt volt tagjai nem vehetnek részt. Az intézethez kerül a volt kommunista titkosszolgálatok valamennyi levéltára, ami lehetővé teszi az 1939–1990 közti időszak dokumentumainak gyors nyilvánosságra hozatalát.
A diktatúrák bűntetteit kutató intézet létesítésére vonatkozó törvényt a kormánykoalíció két rebellis szociáldemokrata képviselő támogatásával vitte keresztül. Az ellenzéknek főként az nem tetszett, hogy a felügyelőtanácsban nem foglalhatnak helyet a kommunista állampárt volt tagjai. Az eredeti javaslatot, amely szerint az új, Nemzeti Emlékezet Intézete nevű intézmény kutatási területét csupán a kommunista önkényuralom évtizedeire korlátozták volna, a zöldek változtatták meg módosító indítványaikkal. A végső szavazás előtt a szociáldemokrata képviselők kivonultak a teremből, hangoztatva, hogy nem bábáskodnak egy újfajta marxista–leninista történelmi képződmény születésénél.
Ivan Langer belügyminiszter üdvözölte az új intézmény megalakulását. Mint mondta, nincs különbség a horogkereszttel vagy a vörös csillaggal és sarló-kalapáccsal jelzett rabság között.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága