Új vezeték épül a gáztárolóhoz

Három éven belül készül el az a földgázvezeték, amely új összeköttetést teremt a magyar és az ukrán gázhálózat között. A száz kilométeres cső megépítésére azért van szükség, mert különben nem lehetne feltölteni a stratégiai gáztárolót.

Erdősi Csaba
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozottan cáfolta a Mol kommunikációs vezetője a Népszabadság azon értesülését, hogy a Nabucco, a Kék Áramlat vagy a horvát LNG terminál alternatívájának megépítésére készül a Földgázszállító Zrt. Ferencz I. Szabolcs elmondta, hogy valóban terveznek egy 100 kilométer hosszú, az ukrán határtól Hajdúszoboszlóig tartó vezetéket, de ezt azért építik meg, mert máskülönben nem lehetne biztonságosan feltölteni a tervbe vett stratégiai földgáztárolót – szó sincs tehát a nemzetközi nagyberuházások konkurenciájáról. Az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló 2010-re készül el, addigra kell megépülnie a vezetéknek is. Az építkezés 48 milliárd forintba kerül majd, és tízmillió köbméterrel növeli meg a hazánkba érkező gázvezetékek összes napi kapacitását.
Hogy épül egy új vezeték Ukrajna felől, az nyilvános információ már régóta, a beruházásról ugyanis maga a Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója számolt be. Zsuga János a GasCon 2007 konferencián azt mondta, hogy három lehetőséget is megvizsgált a rendszerirányítóként a teljes magyar gázszállítási rendszer fejlesztéséért felelős Földgázszállító, de közülük végül az ukrajnai új betáplálás tervét nyújtották be a Magyar Energia Hivatalnak. A vezeték a már meglévő mellé épül, előnye, hogy viszonylag rövid a nyomvonal, s az ukrán határon biztosan rendelkezésre áll a szükséges gázmennyiség. A vezeték egyébként segít kielégíteni a közeljövőben meglóduló magyar gázfogyasztást is. Jelen pillanatban napi 98 millió köbméternyi földgázt képes a vezetékekbe juttatni a Földgázszállító, de az előrejelzések szerint néhány éven belül ennél húszmillió köbméterrel lesz magasabb a napi csúcsigény.
Jelenleg Magyarország a nyugati, baumgarteni HAG vezetéken naponta legfeljebb 12 millió köbméternyi gázt hozhat be, Ukrajnából a csúcsmennyiség 30 millió köbméter lehet, a magyar föld alatti tárolókból pedig legfeljebb 47 millió köbméter nyerhető ki. A hazai kitermelés maximum 9–10 millió köbméter naponta, de nem elképzelhetetlen, hogy ez hamarosan megsokszorozódhat. A távirati iroda híradása szerint ugyanis a kanadai Falcon Oil & Gas Ltd. magyarországi leányvállalata, a TXM Olaj- és Gázkutató Kft. megkapta a hoszszú távra szóló engedélyt a makói földgázkincs kitermelésére. A makói árokban 1500 milliárd köbméternyi földgáz rejtezik, de a nagy mélység és a nem hagyományos földtani szerkezet jelentősen megnehezíti a kitermelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.