Újabb fájdalmas lépések várhatók

További fájdalmas intézkedések előtt áll Magyarország – nyilatkozta lapunknak Ed Parker, a Fitch térségi igazgatója. A hitelminősítő intézet szerint a megszorítások felpörgették az inflációt, lelassították a gazdaság növekedését, s a rossz makrogazdasági mutatók miatt 2014-nél előbb nem tudjuk bevezetni az eurót.

Szabó Eszter
2007. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számításaink szerint elérhette volna a GDP 11,5 százalékát is a magyar államháztartás tavalyi hiánya, ha a kormány 2006 nyarán nem vezet be megszorító intézkedéseket – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ed Parker, a Fitch hitelminősítő Közép- és Kelet-Európáért felelős igazgatója annak kapcsán, hogy az intézet újabb jelentést adott ki húsz feltörekvő piaci országról, köztük hazánkról. Ebben az összes vizsgált ország közül egyedül hazánknak és Lettországnak van leminősítést valószínűsítő negatív kilátása. A Fitch borúlátását Parker lapunknak azzal indokolta, hogy a tavaly szeptemberben és az idén bevezetett megszorító intézkedések lelassították a gazdasági növekedést, felpörgették az inflációt, s a konvergenciaprogramban kitűzött célok elérése is igen nehézzé válik. Parker szerint az ország előtt további fájdalmas kiadáscsökkentő lépések állnak, s 2010 közeledtével a pénzügyi konszolidáció is letérhet a konvergenciaprogramban előírt pályáról. Mint mondta, erre a közelmúltban már volt példa Magyarországon, az államháztartási hiány alakulása jól mutatja a választási költekezéseket.
Európa legnagyobb hitelminősítő intézete arra számít, hogy a magyar gazdaság növekedése az idén 2,5 százalékra lassul, a GDP-hez mért államadósság tovább emelkedik, s hazánk várhatóan csak 2014-ben tudja bevezetni az eurót. Ez a dátum a jelenleg érvényes előrejelzések szerint a legkésőbbi euróövezeti csatlakozást jelenti az új uniós tagállamok közül. A Fitch jelenleg a közepes kockázatú BBB plusz kategóriában tartja Magyarországot. Az intézet a múlt hónap végén ismertette a világ országainak hiányát kimutató rangsorát, amelyben hazánk hátulról a második helyen szerepel. Magyarországnál tavaly csak Libanon tudott magasabb deficitet produkálni, a közel-keleti állam 14 százalékos hiányát azonban az országot tavaly nyáron érő háború indokolta.
A Fitch – az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) után – ezen a héten a harmadik olyan szervezet, amelyik megállapítja: az eddigi megszorító intézkedések nem voltak elegendők Magyarországon, és a kormánynak további lépéseket kell tennie a költségvetés rendbetételéhez. Az IMF szerint át kell gondolni a családtámogatások és a lakásépítések támogatásának rendszerét is. Mint ismeretes, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több alkalommal, legutóbb május elsején cáfolta, hogy az eddig bejelentetteken kívül további megszorító intézkedésekre készülne a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.