Újra figyelmeztet a Világbank

Magyarországi kereskedelmi bankokat figyelmeztet legfrissebb jelentésében a Világbank, amely szerint a hazánkban működő pénzintézetek hitelezéseik során olyan mértékben növelték kinnlevőségeiket külföldi valutában, hogy az már pénzügyi stabilitásukat veszélyezteti.

Munkatársunktól
2007. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a lakosságra, hanem a magyarországi bankokra nézve is veszélyeket jelent a háztartások egyre növekvő eladósodottsága, illetve, hogy a kölcsönök legnagyobb részét immár külföldi valutában veszi fel a lakosság – derül ki a Világbank tegnap közzétett, pénzpiaci fejleményekkel foglalkozó éves jelentéséből, amely arra figyelmeztet, hogy egyes feltörekvő országokban, köztük Magyarországon a kereskedelmi bankok olyan mértékben növelték külföldi valutában kinnlevőségeiket, hogy az már veszélyezteti a pénzügyi stabilitásukat. A nemzetközi szervezet szerint Észtországban, Magyarországon, Kazahsztánban, Lettországban, Litvániában, Oroszországban és Ukrajnában „aggodalomra ad okot” a nagymértékű hitelkihelyezés, s az ezzel kapcsolatos kockázatokra a nemzeti hatóságoknak is különleges figyelmet kellene fordítaniuk, ezek a pénzintézetek ugyanis az országok pénzügyi rendszereiben meghatározó szerepet töltenek be.
A Világbank tanulmányában arra is felhívja a figyelmet, hogy a globális gazdaság változása, az amerikai gazdaságnak a vártnál esetleg mélyebb visszaesése érintheti a fejlődő országok kivitelét is, és megrázkódtatást idézhet elő a pénzügyi szektorukban. Egyes gyorsan fejlődő országok pénzügyi stabilitását veszélyeztetheti a gyorsuló infláció és a fizetési mérleg tekintélyes hiánya is – olvasható az összefoglalóban.
A Világbankhoz hasonló megállapításokat tett legutóbbi stabilitási jelentésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is. A jegybanki szakemberek arra figyelmeztettek, hogy miközben a reáljövedelmek csökkennek, a háztartások eladósodottsága nő, ráadásul úgy, hogy a kölcsönöket főként devizában és jelzálogfedezet mellett veszi fel a lakosság. A devizahitelekkel kapcsolatban az MNB az alacsony pénzügyi kultúrából fakadó kockázatokra is felhívta a figyelmet. A lakosság körében végzett jegybanki felmérés ugyanis azt mutatta, hogy a háztartások jellemzően nem képesek teljes körűen felmérni a devizahitel veszélyeit, s a kölcsön felvételénél főként a törlesztőrészlet nagysága a meghatározó számukra, az árfolyam- és kamatkockázat mérlegelése pedig sok esetben meg sem történik.
Jelenleg a lakossági kölcsönök mintegy felét devizában tartja nyilván az MNB, s a hitelek több mint 60 százaléka van biztosítva jelzálogfedezettel. A törlesztés hiánya miatt tavaly az áruhitelek 8,5 százaléka dőlt be, s nem sokkal jobb a helyzet az autóvásárlási és személyi kölcsönöknél sem, ahol 5 illetve 4 százalékos a rossz kölcsönök aránya. A legkevesebb rossz adóst a lakáshiteleknél és az egyéb jelzáloghiteleknél regisztrálta a jegybank, itt még mindig egy százalék alatti a bedőlt hitelek aránya. Szakértők az idén a lakosság eladósodásának további növekedésére számítanak. Januártól március végéig a pénzintézetek összesen 256 milliárd forint értékben utaltak ki kölcsönöket a háztartásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.