Megkezdődött a verseny a makói földgázmező kiaknázásáért. Információink szerint a területen a Mol is kutatásba fogott. Az értesülést az olajtársaság hivatalosan nem erősítette meg, az viszont korábban nyilvánosságot kapott, hogy a Mol és az ExxonMobil együttműködési megállapodást írt alá nem hagyományos szénhidrogénkészletek feltárásáról. Márpedig a makói árokban pontosan ilyen, nem hagyományos szerkezetű kőzet rejti a szénhidrogént, és a területen rendelkezik a magyar olajtársaság kutatási engedéllyel. Úgy tudjuk, hogy a közös Mol–ExxonMobil-kutatás egy baranyai területre is kiterjed, ahol szintén szénhidrogént sejtenek a föld alatt. A munka egyik területen sem jutott túl az előzetes kutatási fázison, konkrét eredmények így egy-két évnél előbb nem várhatók. A makói árok földgázvagyonáról a hatvanas évek óta tudnak a kutatók, a kitermelésre azonban eleddig nem vállalkoztak.
Ennek az az oka, hogy a makói szénhidrogénmező jóval mélyebben fekszik a szokásosnál, ráadásul egy olyan kőzet tartja fogva a gázt, amely nagyon megnehezíti a kitermelést. Most úgy tűnik, hogy a fizikai nehézségeket sikerült legyőznie a kanadai Falcon Oil & Gas Ltd. megbízásából ott dolgozó TXM Kft.-nek. A távirati iroda jelentése szerint a cég legalábbis azt jelezte, hogy szerdán 337 hordó könnyűolajat és 21 ezer köbméter földgázt hoztak felszínre a makói konceszsziós terület déli részén, Magyarcsanád határában. A kőolajtalálat igazi meglepetés, mert eddig csak gázról szóltak a hírek. Szabó György, a TXM Kft. ügyvezetőjének tájékoztatása szerint a makói mező gázvagyona meghaladja az 1500 milliárd köbmétert, ami az ország százéves fogyasztását fedezné.
Bár az első napi kitermelés révén felszínre jutó olaj- és földgázmennyiség nem mondható túlságosan jelentősnek, a Falcon iránt óriási érdeklődés mutatkozott tegnap a kanadai tőzsdén. A társaság részvényei olyan ütemben drágultak, hogy egy idő után felfüggesztették a kereskedést.
Intézkedés üzemzavar miatt. Amennyiben a hétfőihez hasonló áramellátási üzemzavar keletkezik a magyar villamosenergia-rendszerben, azonnali intézkedésként ez alatt az idő alatt tilos áramot exportálni, továbbá minden működésbe hozható erőművi blokkot be kell indítani – mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter tegnap azután, hogy a szaktárca vezetői tárgyaltak a Magyar Energia Hivatal és a rendszerirányító Mavir első embereivel. A miniszter emlékeztetett arra, hogy hétfőn 660 megawattnyi teljesítmény hiányzott a rendszerből, ami miatt néhány ipari fogyasztót le kellett kapcsolni. A kapacitáskiesést több egymástól független, de együtt jelentkező tényező okozta, és a hiányhoz hozzájárult az is, hogy egyidejűleg több erőművi blokk állt karbantartás miatt. (MTI)

Nem fogja elhinni, milyen módszerrel lopott a tolvaj trió a kecskeméti áruházban