Célkeresztben a korrupció

Jelentős korrupciós kockázat rejlik a pártfinanszírozás jelenlegi szabályozásában – derül ki abból a tanulmányból, amelyet közösen készített az Állami Számvevőszék (ÁSZ) Fejlesztési és Módszertani Intézete és a Corvinus Egyetem Kutatóközpontja. A szerzők szerint csak ábránd a korrupció teljes megszüntetése idehaza.

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korrupció teljes felszámolása helyett csak annak visszaszorítása lehet reális cél – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) Fejlesztési és Módszertani Intézete és a Corvinus Egyetem kutatóközpontjának kiadott tanulmányából. A közszféra és a gazdaság versenyképességéről szóló elemzés megállapítja: a közbeszerzési törvények helyi alkalmazását segítő intézmények belső szabályozásai hiányosak, a jogszabályok betartatásának feltételei nem kielégítőek, és a pénzügyi ellenőrzés korlátai végesek, valamint a pártfinanszírozás jelentős korrupciós kockázatokat rejt.
Chikán Attila volt gazdasági miniszter, a Corvinus Egyetem tanára a kiadványt bemutató tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a tanulmány kitér a politikai és gazdasági szféra kapcsolódására, a társadalmi érdekegyeztetési mechanizmusokra, a regionális politika jelentőségére, valamint a civil társadalom szerepére is. A szakember szerint hiba azt mondani, hogy a politika rátelepszik a gazdaságra, sőt kontaktust kellene teremteni a gazdaság és a politika között.
Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke kifejtette: a gazdasági szakemberek elengedték a politika kezét, többek között ezért a gazdaság jelenlegi helyzetéért nem csupán a politikusok felelősek. Jenei György, a kötet társszerzője hangsúlyozta: ajánlásokat is megfogalmaztak, és ősszel kiterjesztik a kutatómunkát a konkrét magyar viszonyokra is minden részterületen. Jenei szerint a könyv egyik mondanivalója, hogy a demokrácia nem korlátozódhat pusztán a négyévenkénti választásokra, hanem – akárcsak Nyugat-Európában – ki kell terjednie a közintézményeknek folyamatos társadalmi kontroll alatt tartására és a társadalmi párbeszédre. A könyv összefoglalója rámutat, hogy az államháztartás egészét érintő korszerűsítés csak szilárd, szakmai, politikai és társadalmi támogatottság mellett vállalható. A közigazgatás megújítása csak hosszú távú, egyetértésen alapuló, hatástanulmányokkal alátámasztott stratégiai elvek mentén lehetséges.

Nem divat a felelősségvállalás. Egyelőre a magyar cégek nagy része még nem ismerte fel a társadalmi felelősségvállaláshoz kapcsolható profitlehetőségeket – derült ki a témáról rendezett tegnapi budapesti konferencia sajtótájékoztatóján. Az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) magyarországi képviselete és a Gazdasági Minisztérium bevonásával rendezett fórum előtt Kiss Krisztina, az ENSZ programjának hazai képviselője kifejtette: a hazai társaságok passzivitása azért is fájó, mert amikor 2000-ben Kofi Annan, az ENSZ előző elnöke útjára indította azt a globális megállapodást, amely a környezetvédelemmel, az emberi jogokkal, a munkavédelemmel és a korrupció felszámolásával foglalkozik, 3500 külföldi nagyvállalat mellett 15 magyar cég is aláírta azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.