Nagy Imre és az 1956-os forradalom és szabadságharc többi mártírja előtt hajtottak fejet szombaton Budapesten a közjogi méltóságok, valamint a pártok képviselői. Délelőtt Sólyom László köztársasági elnök – ő Király Béla egykori nemzetőrségi parancsnok társaságában emlékezett –, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, valamint több miniszter, illetve Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak Budapesten. Az emlékezés koszorúit és virágait helyezték el Nagy Imre szobránál, a Vértanúk terén, a Rákoskeresztúri új köztemető 300-as és 301-es parcellájánál, az Ötvenhatosok terén álló 1956-os központi emlékműnél.
A kormányfő és a közjogi méltóságok, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Mandur László, az Országgyűlés alelnöke a Vértanúk terén, rendőrségi szalaggal elkerített részen koszorúzták meg a 18 évvel ezelőtt ezen a napon – képletesen – újratemetett Nagy Imre szobrát. A megemlékezéseken részt vett Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc, az 1958. június 16-án kivégzett miniszterelnök két unokája is.
Gyurcsány Ferenc, aki a nap folyamán több helyen is koszorúzott a fővárosban, a Kisfogház-emlékhelyen tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy Magyarország még negyvenkilenc év elteltével is küszködik azzal, hogy szeretettel befogadja Nagy Imrét. Úgy fogalmazott, érteni véli, hogy a forradalmat és annak vezetőjét sokfajta érzés és vita veheti körül, de Nagy Imre szembefordult saját korábbi életével, és a nemzetét választotta. – Nem kertelek, kommunista volt, de államférfi lett, hazájának a hőse – jelentette ki. A miniszterelnök beszédében külön köszöntötte a közöttünk élő ’56-os halálraítélteket: Mécs Imrét, Fónay Jenőt és a távol lévő Wittner Máriát. Nagy Imre kivégzésének helyszínén a kormányfő két idősebbik fiával koszorúzott, majd Fónay Jenő és Mécs Imre az egykori halálraítéltek nevében helyezett el koszorút.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szombaton kora este koszorút helyezett el Nagy Imre szobránál a mártír miniszterelnök szülővárosában, Kaposváron. A házelnök ezt követően – utalva arra, hogy ő maga is somogyi születésű – az MTI-nek úgy fogalmazott: fontosnak tartotta, hogy a vértanúk napján hivatalos programjait Kaposváron fejezze be Nagy Imre szobrának megkoszorúzásával, ezzel tisztelegve az előtt az ember előtt, aki különösen a mai politikai térben példaértékű – nemcsak a mártíromsága miatt, hanem példaértékű az életút is, és az a kiállás, amit saját értékei mellett tett 1956–57-ben.
– Még mindig nem tisztázott 1956 jelentősége Magyarországon – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke szombaton a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál, a koszorúzási megemlékezést követően. – Az, hogy a múltról minden titkot fellebbentsünk (…) mindannyiunk közös felelőssége, kötelessége – fogalmazott, hozzátéve: a mai magyar történelemkönyvekből hiányzik az 1956-os forradalom valódi jelentőségére rávilágító helyes tudományos kutatás, így a korszak tanítása sem helyes. A Fidesz az ’56-os hősök örökségéért a jelenben is küzd: az emberi jogokért, az alkotmányosság betartatásáért, s a demokratikus jogokért – mondta újságíróknak a politikus, aki pártja munkástagozatának a vezetőjével, Kontur Pállal közösen helyezte el a Fidesz koszorúját a hősök síremlékhelyeinél. Virágok kerültek a központi emlékműhöz, Nagy Imre miniszterelnök sírjához és az ismeretlen helyszíneken nyugvó áldozatok emlékfalához is.
Este Emlékezzünk közösen az ötvenhatos vértanúkra! címmel – szabadtéri koncertet tartottak a Kossuth téren a Pécsi Pannon Filharmonikus Zenekar és a Magyar Rádió Kórusa közreműködésével, Hamar Zsolt vezényletével. Az est folyamán fiatal budapesti és vidéki pályakezdő színészek tolmácsolásában felolvasást hallgathattak meg Nagy Imre és mártírtársai peranyagának szövegeiből és a halálraítéltek utolsó leveleiből, a kivetítőkön pedig korabeli anyagokat tekinthettek meg a nézők.
Bécsben is fejet hajtottak. Szombat délután az osztrák fővárosban tüntettek az ötvenhatos vértanúk emléknapja alkalmából. A kormányellenes tiltakozó akció résztvevői a magyarság jövőjének megrablása ellen és a magyar belpolitikai helyzet miatt tüntettek. Úgy fogalmaztak, hogy Magyarország erkölcsi, politika és gazdasági válságban van, amit a mindmáig hatalmat gyakorló kormány és pártok idéztek elő. A tiltakozó akcióhoz több ismert közéleti személyiség is csatlakozott, többek között Eva-Maria Barki bécsi jogász, Csath Magdolna közgazdász, az ELTE professzora, Papp Lajos szívsebész, Eperjes Károly színművész és Wittner Mária 1956-os hős, fideszes képviselő.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?