Egy a demagógia

Csontos János
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megjelent egy könyv (Egy az ország), amivel már megint nem tudnak a gyáva és fantáziátlan kormányzati segédcsapatok mit kezdeni. Pedig igazán nem nagy ördöngösség: pár óra alatt én is megírtam róla a magamét. Az illető könyvet Orbán Viktor írta, s mindjárt sztahanovista műszakban dedikálta is a Vörösmarty téri könyvheti sokadalomban. Nyilván úgy terelte oda erőszakkal százával az embereket az autogramosztogatásra, megfenyegetve azokat, akik elmulasztják a zsarnoki audienciát. Ezúttal is megkapta a magáét az ügyeletes megmondóemberektől, hogy mit arcátlankodik oda az igazi írók közé; s mint igazi írónak, a lelkem mélyén hízelgett is e szakmasoviniszta demagógia. Ám ekkor eszembe jutott Winston Churchill enyhén szólva necces irodalmi Nobel-díja, meg (bocsánat) Leonyid Brezsnyev díjözöne a Kis földért, és hivatásom nevében inkább szerényen elhallgattam. Pedig az irodalmi hetilap külön meg is rótta a Magyar Nemzetet, hogy az Orbáné helyett miért nem e sorok írójának a könyvheti kötetét említette az első helyen. Őszinte hála és köszönet a váratlan irányból érkezett ingyenreklámért a szélsőliberális orgánumnak a mostanság igen mostoha sorsú költészet nevében is – de hát a líra mégiscsak líra, ami ilyen vaskos időkben kevéssé versenyezhet a tüzet oltó valóságirodalommal. Orbán könyve ugyanis – senkit ne tévesszen meg a decens, olykor körülményes stílus – a legleplezetlenebb valóságirodalom: arról tudósít a maga esetlen és kétségbeesett módján, hogy a háború óta nem látott slamasztikában van az ország, s akik szántszándékkal vagy merő tehetségtelenségből ide juttatták, nem tudnak, nem akarnak kísérletet tenni arra, hogy kihúzzák onnan.
Szép, egyértelmű beszéd – érdemes volna a politikai feleknek demokrata módjára polemizálni róla, vitaalappá téve a könyv állításait. Látszik, hogy olvasták e közéleti pamfletet (az egyik internetes kritikusa a saját bevallása szerint háromszor egymás után, ami már perverzióra vall); mégsem szólnak hozzá érdemben. Nem tudnak? Nem akarnak? Az egyik világhálós portál fárasztó, türelempróbáló apparátust felsorakoztatva próbálta bizonygatni, hogy a szerintük szerény terjedelmű opus nagy része ollózásokból áll. Ezt az ember először nem érti, hiszen a mottó, az idézet, a kollázs bevett fogása az ilyesfajta könyvírásnak, ráadásul szemlátomást szerzői jogi problémák sincsenek: Orbán túlnyomórészt önmagát citálja. Aztán ráébred, hogy már megint a hálózat lendült működésbe: elő kellett készíteni a terepet a szocialista sajtótájékoztatónak, amely az értelem helyett már megint a zsigeri irigységre apellál. De ha már a nyomtatott és virtuális sajtó ennyire hadilábon áll alapvető feladatával, a naprakész politikai elemzéssel, legalább a miniszterelnököt delegáló nagyobbik kormánypárt vitézkedhetne. Egy demokráciában az érdemi ellenvetés is dolga volna, nem csak a kommunikációnak csúfolt hazudozás. Rámutathatna, hol téved, hol csúsztat, hol állít valótlant Orbán. Ám az MSZP ezt nem teszi. A beltartalom helyett inkább – hamisítatlan demagóg megközelítéssel – a honorárium kérdése tölti be sekélyes képzeletvilágát.
Nem tudom, mi történhetett a jó Nyakó Istvánnal, aki hovatovább PhD-zhetne Orbán-gyűlöletbeszédből: talán túlontúl lefoglalta a hajléktalanlét vagy a szanticskai ingatlanbiznisz. Tény, hogy helyette egy másik nyeretlen kétéves, bizonyos Varga László vállalta a kellerista sajtótájékoztatást a legtörpébb tömegpárt részéről. Először azt hittem, valami csoda folytán a legendás kereszténydemokrata politikus reinkarnálódott, de nem: csak a szokásos szocialista névbitorlás folyik minden megkülönböztető betű nélkül. Megnéztem az interneten: ez a Varga László most épp a Fiatal Baloldal elnöke (becsszóra, vannak ilyenek); s rendszerint a Fidesz elnökének vagyonára van beindulva. Szerinte Orbán a vagyonnyilatkozatában tátongó lyukakat akarja betömködni legújabb könyvével, hogy legalizálja „a tisztázatlan körülmények között” született jövedelmeit. A pártrádióban azt is kifejtette: az ellenzéki vezető július közepére ígérte elszámolását budai házának ügyében (mivel akkorra készül el), s lám, galádul írt egy könyvheti könyvet, hogy beírhassa a „hiányzó” összeget a bevételi rubrikába. Varga szemlátomást irigyli Orbántól ezt a szerzői honoráriumot, noha nyugodtan tehetne egy ellenpróbát: bizonyára tündökletes szellemi tartalékait mozgósítva írhatna mondjuk egy vaskos, hétszáz oldalas könyvet, amiért nyilván a Vörösmarty tértől a budai pártszékházig érne a dedikálók sora, s fiatal balfék létére máris gazdagabb lenne a honorból, mint a makulátlan Gyurcsány meg Kóka együttvéve. Ilyen ellenpróba garantáltan nem lesz, így ezúton ajánlom figyelmébe a kényes baloldali elemzőknek, hogy az ifjú szocialisták gyér létszámú nemzedéke minden ellenkező híresztelés ellenére, a jelek szerint alapjaiban megkérdőjelezi a piacgazdaság legfőbb jellegzetességét, a kereslet-kínálat törvényét. Miért fáj Vargának, hogy megveszik Orbán könyvét? Talán csak nem be kellene szerinte tiltani? Tény, hogy így nehezebb lesz a vagyonnyilatkozatok csócsálásával elterelni a figyelmet az elégtelen gyurcsányi kormányzásról; de milyen alapon gondolja a nyilvánosságra tartozónak a könyvkiadói honorszerződést? S a kedvéért talán számoljon el Lévai Anikó is a (sajnos, ha lehet, még kelendőbb) szakácskönyvének bevételével, csak mert egy fiatal balfácánnak nincs valóságos politikai mondanivalója?
Persze számoljanak el – ezen igazán nem múlik. Még csak azt se mondom, hogy kezdjük el azt firtatni: miként gyarapodhat sebesebben az – úgymond – kezelésbe adott sokmilliárdos gyurcsányi vagyon, mióta nem a kormányfő kezeli. De mindeközben lássunk tisztán: a Varga-féle kommunikációs zsiványság már nem egyszerűen „szőlőbányázó” zsigeri gyűlölet, amiért Ferenczi Krisztina-díjakat lehetne osztogatni Orosz József elismerő kézfogásával súlyosbítva. Ez már a politikai vég, a totális szellemi sötétség. Nem tudnak egy épkézláb mondatot összeizzadni válaszul a korántsem tökéletes Orbán-könyv állításaira, miközben milliárdokat költenek a nem létező sikerek propagálására. Vargának például nem fér a fejébe, hogy miként szerepelhetnek idézetek a kötetben Orbán korábbi beszédeiből. Csalás! – visít fel: ez is csak szimpla terjedelemduzzasztás, hogy elfedjék a vagyongyarapító stiklit. Hát tényleg nincs egy normális írástudó a szocialista pártban (most jobb nem jut eszembe: mondjuk az aggastyán Vitányi Iván), aki lehűtené a forrófejű ifjúgárdistát, s elmagyarázná neki, hogy a politikai irodalomban nem érvényes a német romantika eredetiségeszménye? Hogy ami a szépirodalomban hátrány, az a politikában előny? A romantikusok szerint nem volt ildomos ismételni, kompilálni, feldolgozni az elődöket – ám a politikai önidézet a következetesség jele. Nézzétek: ezt mondtam már egy, három, öt éve is…
Az ostobasággal, kicsinyességgel, demagógiával nincs mit kezdeni. Az ország azonban a medgyessysta–gyurcsányista országvesztő kormányzás következtében eljutott abba a fázisba, amikor már nem intézhető el legyintéssel a Varga-féle, tudatosan romboló ifjúkommunista rosszindulat. Erre nincs időnk, nincs energiánk, nincs adóforintunk. Tessék kiállni a tényekről vitázni, ne a flekkdíjakról és négyzetméterekről. Ha a kis Vargának dunsztja sincs az egészről, tessék delegálni valaki értelmesebbet, lehetőleg száz IQ fölött. Engem ugyanis csöppet sem vigasztal, hogy ha a fejünkre rogy az ország, a félre- és mellébeszélő Vargát is betemeti a törmelék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.