Tovább romlott a fizetési morál Magyarországon, a felszámolási, végelszámolási és csődeljárások száma 13 százalékkal növekedett – derül ki a Creditreform hitelezővédelmi szövetség legfrissebb kimutatásából. Eszerint idén június 15-ig több mint 7500 új eljárás indult meg. A felszámolásoknál is 10 százalékos a növekedés, az elmúlt egy évben ugyanis 4600 felszámolás kezdődött meg.
Még rosszabb a helyzet a végelszámolásoknál, ahol 16 százalékos emelkedést mért a Creditreform. Deli Zsolt, a követeléskezelő cég értékesítési igazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: adataik azt mutatják, hogy a második fél évben sem áll meg az utóbbi években tapasztalt romló tendencia, sőt a kis- és középvállalkozások jelenlegi gazdálkodási feltételei a fizetési morál további romlását és a felszámolási eljárások számának növekedését valószínűsítik. A Creditreform jelentése kitér arra, hogy a körbetartozások is egyre nagyobb gondot jelentenek a cégeknek, hiszen a számlakifizetés átlagos késedelme immár megközelíti a 70 napot.
Hasonló tendenciáról számolt a többi követeléskezeléssel foglalkozó cég is: a Coface adatai szerint az első negyedévben 24 százalékkal emelkedett a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma, s számottevően gyarapodott a végelszámolás alatt álló vállalkozások száma. Az Intrum Justitia cégnél tavaly megduplázódott a pénzügyi szektortól hozzájuk érkező megbízások értéke: 2006-ban 416 ezer új ügyet vettek át adminisztratív behajtásra, míg ez a szám 2005-ben csak 254 ezer volt.
Az Ecostat gazdaságkutató intézet legutóbbi felmérése ugyancsak azt mutatta, hogy a hazai kis- és középvállalkozásoknál tovább erősödtek a likviditási gondok, s egyre több cég kényszerült arra, hogy vállalkozása életben tartásához hitelt vegyen fel. A tőkehiány miatt a legtöbb vállalkozás későbbre halasztja fejlesztéseit, illetve eladja nélkülözhetőnek ítélt vagyontárgyait. A gazdaságkutató felmérésében rámutat: a fizetési problémák azt is magukkal vonják, hogy a korábbinál most kevesebb társaság tervez új beruházást. Az Ecostat szerint a cégek gazdálkodására elsősorban a megszorítások miatt visszaeső lakossági kereslet és a reálbérek csökkenése hat negatívan.
A gazdasági kamarák már többször figyelmeztettek: a szigorító intézkedések főként a tőkeszegény, sokszor az életben maradásért küszködő magyar kis- és középvállalkozásokat érintik a legérzékenyebben, márpedig ez a szektor biztosít kenyérkereseti lehetőséget a munkavállalók kétharmadának. A kamarák is arra számítanak, hogy a felszámolások terjedése tartós lesz, a gazdasági növekedés lassulása és a fogyasztások visszaesése ugyanis számos cégnél a piacok beszűkülését vagy elvesztését okozza.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen