Múlt héten selejteztek, ma pedig megkezdődnek a főtábla küzdelmei Wimbledonban, az angol nyílt teniszbajnokságon. A patinás, 1877 óta zajló viadal históriájának egyik legnagyobb klasszisa bizonyosan fűre lép az All England Croquet and Lawn Tennis Clubban, és sporttörténelmi tettre készül. A címvédő és sorozatban négy alkalommal diadalmaskodó Roger Federer szeretné beállítani Björn Borg csúcsát: a svéd legenda 1976 és 1980 között öt alkalommal megszakítás nélkül győzött az angliai szentélyben. A rekordot Willie Charles Renshaw tartja hat egymás utáni sikerrel, ám azt még 1881 és 1886 között érte el, s három évvel később hetedszer is győzött.
„Hihetetlenül boldog lennék, ha ez összejönne” – nyilatkozta a svájci klasszis, aki 178 hete megszakítás nélkül vezeti a világranglistát, és sorozatban 48 meccset nyert meg füves pályán. Az elvesztett idei Roland Garros-döntő után lemondta ugyan az általa sorozatban megnyert, Wimbledonra felvezető hallei tornát, így az idén még nem szerepelt füvön, s nem tudni pontosan, milyen formában van, de papíron senkinek nincs esélye ellene. Rafael Nadal, a spanyol salakkirály visszafogottan nyilatkozott: „Csodálatos idény van mögöttem, harmadszor is győztem Párizsban, ám Wimbledonnal kapcsolatban nem táplálok különösebb reményeket. Tavaly ugyan eljutottam a fináléig, most is szeretném becsülettel megállni a helyem.” Nadalnak már a kezdő körben gondot okozhat a már több „nagy halat” kifogó amerikai Mardy Fish. A két klasszis mellett az amerikai Andy Roddick, az ausztrál Lleyton Hewitt és a szerb Novak Djokovics is eljuthat a csúcs közelébe. Talán kijön végre a lépés a nagyszerűen adogató horvát Ivan Ljubicicnak is. A hazaiak szintén bizakodhatnak: az ifjú Andy Murray – ha nem újul ki a sérülése – is vitézkedhet a honi zöld gyepen. Fred Perry 1936-os diadala óta nyeretlenek a szigetországi teniszezők, de ez vélhetőleg még egy ideig így marad.
A hölgyeknél – akik egyébként 1884 óta koptathatják a füves Grand Slam-torna pályáit – nincs abszolút esélyes, csak több kisebb. Egy éve Amélie Mauresmo lett a bajnok, ám a francia játékos az idén hullámvölgybe került, és kérdéses, most tud-e újítani, az eastbourne-i felkészülési tornán mindenesetre jól mozgott. Csakúgy, mint a másik tavalyi döntős, a világelső belga Justine Henin. Nagyon simán nyert zsinórban harmadszor Párizsban, ám ez a talaj nem igazán az ő világa, két második hely az eddigi legjobbja. Ehhez képest szombaton az eastbourne-i fináléban 7:5, 6:7 (4-7), 7:6 (7-2)-ra legyőzte Mauresmót… A 2004-es győztes orosz Marija Sarapova az utóbbi időben nincs a topon, de odaérhet, nem beszélve Venus és Serena Williamsről, akik egyesben is esélyesek, s most párosban újra összeálltak. Együtt kétszer nyertek itt, külön még háromszor, illetve kétszer.
A magyar színeket – férfi erő híján – két hölgy játékos képviseli, Czink Melinda alanyi jogon, az egyre jobban formába lendülő Szávay Ágnes pedig a selejtezőből került a 128-as főtáblára. Szombati számunkban már foglalkoztunk honfitársnőink egyesbeli sorsolásával: a világranglistán 137. Czink alaposan belehúzott, hiszen a 6. kiemelt, az idén Párizsban Grand Slam-finalista szerb Ana Ivanoviccsal kezd, s ha reálisan nézzük, végez is. Szávay (70.) első ellenfele a cseh Eva Birnerová (98.) lesz, őt felülmúlva az Alona Bondarenko (25.)–Jill Craybas (61.) ukrán– amerikai párharc győztese következhet. A világranglista nem mindig ad pontos képet az esélyekről, maradjunk abban, a tizennyolc esztendős soltvadkerti tehetség ez évi mérlege kifejezetten jó (27-9), s a női mezőnyben nagy erejű adogatásai füvön bejöhetnek. Mint ahogy a párosa is a cseh Vladimira Uhlirovával, akivel Budapesten WTA-viadalt nyertek, s a Roland Garroson két kört mentek. Erre ezúttal is megvan minden esély, a továbbiakhoz bravúr kell.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón