Fékeződhet a körbetartozás?

Bár kétségekkel, de van rá esély, hogy a jövőben kevesebb lesz az országban a körbetartozás, az Országgyűlés ugyanis tegnap elfogadta a jelenség visszaszorítására irányuló törvényjavaslatot. A jogszabályból ugyanakkor kikerült néhány olyan passzus, amelyeket a szakma korábban szükségesnek ítélt. Ezek közé tartozik, hogy a pályáztató köteles igazolni, hogy rendelkezik a beruházáshoz szükséges fedezettel. Az építőt megillető zálogjog azonban végül mégis jogerőre emelkedett.

Kiss Roland
2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos lépés, de önmagában nem képes orvosolni a helyzetet – így értékelte az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Tolnay Tibor azt a javaslatot, amit tegnap fogadott el az Országgyűlés. Az új jogszabály a csődtörvény, a közbeszerzésekről szóló törvény, valamint a polgári törvénykönyv (Ptk.) módosításával kívánja visszaszorítani, a különösen az építési vállalkozásokat gúzsba kötő, becslések szerint több száz milliárd forint értékű körbetartozásokat. A szorosabb fizetési határidők kitűzése és a fizetési fegyelem erősítése mellett a javaslatcsomag arra irányul, hogy világosan kiderülhessen: a szerződéses felek eleget tettek-e fizetési kötelezettségüknek. A módosítások további célja, hogy a megbízót rászorítsa a teljesítés elismerésére vagy annak megtagadására. Ennek érdekében a szerződések nyilvános részét, valamint a teljesítésekkel kapcsolatos döntéseket kötelező lesz közzétenni a céges honlapokon. Korábban a tervezetben szerepelt az is, hogy az önkormányzatok és az állami szervek csak akkor írhassanak ki közbeszerzési pályázatokat, ha igazolják, hogy rendelkeznek a szükséges forrásokkal. Ez a kitétel ugyanakkor kikerült a tegnap jóváhagyott szövegből. Hivatalosan azért, mert a tervezettel egyező passzusok megtalálhatók az államháztartási törvényben is, vagyis felesleges a jogszabályok „duplázása”. Tolnay Tibor szerint azonban a szigorú kitételeket e törvénybe is be kellett volna emelni. Az ÉVOSZ elnöke szerint nagyon fontos lenne az is, hogy az állam jó példát mutasson, mind a fizetési fegyelem terén, mind abban, hogy csak reális áron fogadjon el pályázatokat. Máskülönben a díjak leszorítása könnyen a vállalkozások csődjéhez vezethet – vélekedett, hozzátéve, hogy a fizetési határidők betartása különösen fontos lesz az uniós programok esetében.
Korábban vita alakult ki akörül is, hogy minden esetben jelzálogjog illesse-e meg az építési vállalkozót a szerződés tárgyát képező ingatlanon annak érdekében, hogy jogos követelését mindenképpen ki lehessen elégíteni. A javaslat korábbi szövege csak akkor tette volna lehetővé a jelzálogjog bejegyzését, ha a szerződéses felek nem állapodnak meg másképpen. Egy módosító javaslat azonban olyan kitételt fűzött a jog alapításához, amely szerint a törvénnyel ellentétes rendelkezések semmisek. A jövőben tehát nem a felek döntésén múlik, hogy jár-e a jelzálogjog, hanem annak megítélése automatikus – mutatott rá lapunk kérdésére Végh Tibor, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság MSZP-s tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.