Amióta az amerikai vezetésű nemzetközi erők eltávolították a tálib rezsimet Kabulból, lényegében az afgán főváros volt az egyetlen hely, ahol a külföldi erők segítségével hatalomra jutott új kormányzat biztonságban érezhette magát, és ahol intézkedéseinek volt foganatja. Ezt nem utolsósorban az tette lehetővé, hogy a NATO béketeremtő-békefenntartó missziója (ISAF) kezdetben kizárólag Kabulban tevékenykedett, ahol így csak nagyon nagy nehézségek árán tudtak akciókat szervezni az ellenállók. Bár a szövetség néhány éve kiterjesztette mandátumát az egész országra, és a szélrózsa minden irányába nemzeti vezetésű tartományi újjáépítési csoportokat (PRT) menesztett, a főváros helyzete nem vált stabilabbá. Míg a nyugati szövetségesek egyre nagyobb ellenállásba ütköztek az ország déli, Pakisztánnal határos tartományaiban, a merényletek száma egyre szaporodott, mígnem vasárnap 35-en vesztették életüket egy rendőrségi busz elleni öngyilkos merényletben. A merénylő maga is a buszon tartózkodott, azaz képes volt beszivárogni a Nyugat-barát kormányzat soraiba.
A hangsúlyáthelyezést a mértéktartó BBC-nek egy tálib szóvivő, Zabijulla Mudzshed is megerősítette, aki szerint azért fokozzák a nyomást Kabulra, mert ott találhatók a legnagyobb a külföldi csapatösszevonások. „Országunk függetlensége és szabadsága a célunk” – mondta, hozzátéve, hogy az ellenállók iraki taktikáját alkalmazzák Afganisztánban. „Számtalan önkéntes jelentkezik öngyilkos merénylőnek” – nyilatkozta a tálib szóvivő.
Az elmozdulás egyben azt is jelentheti, hogy az ISAF nyugalmasabb térségben lévő erői, így a magyar PRT Baglan tartományban is több ellenséges tevékenységre számíthat. Legutóbb a múlt héten robbant bomba egy magyar őrjárat mellett, egy katona könnyebben megsérült.

Nemzetellenes farkasfalka rontott rá a Csík Zenekar énekesnőjére