Gyurcsány egyenlő Fico?

A nagy tekintélyű brit The Economist című lap Robert Fico szlovák és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök közé lényegében egyenlőségjelet tett: a kelet-közép-európai, pontosabban a volt kommunista országok vezetőiről készült összeállításban „minden hájjal megkent politikai spekulánsnak” nevezi a két kormányfőt. Ami még közös bennük: populisták. A lap szerint e tulajdonságaik minden kelet-európai vezetőnél tipikusabbá teszik Ficót és Gyurcsányt.

Bodacz Balázs
2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szívesen és gyakran illeti a koalíció a populista jelzővel az ellenzéket, különösen Orbán Viktort. A kormánypártok szívesen hivatkoznak külföldi lapokban megjelent cikkekre is, leginkább, ha azok őket látszanak igazolni. A brit The Economist című világlapban megjelent írás viszont eddig visszhangtalan maradt a baloldalon. Talán ez nem meglepő, hiszen a lap meglehetősen durva stílusban jellemezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt; ráadásul Gyurcsányhoz fogható negatív példát csak Robert Fico személyében talált az Economist. A lap megállapításai a miniszterelnök nemzetközi hitelvesztésére is utalnak.
Az orgánum internetes oldalán (www.economist.com) olvasható az az elemzés, amely az egykori kommunista országok vezetőit veszi górcső alá. A Doctor Who? című írás a volt kommunista blokk országai közül nagy formátumú – a rendszerváltásokat követően szerepet vállaló – politikusokként említi a lengyel Lech Walesát, a cseh Václav Havelt, de elismerően szól a szlovák Mikulás Dzurindáról is. A jelenkor vezető politikusai közül Putyin orosz elnököt, valamint az észt Hendrik Ilvest említi a cikk.
Robert Fico és Gyurcsány Ferenc viszont úgy maradt ki a bármilyen szempontból is becsülendő, exszocialista országot vezető politikusok felsorolásából, hogy akár csak egyetlen pozitívumot is említett volna velük kapcsolatban a lap. Sőt „bezzeg-miniszterelnökök” lettek. A lap ugyanis a provinciális, a reformokat elhibázó, önmagukra jobban, az általuk vezetettekre kevésbé figyelő állami vezetők felsorolása után így folytatja: „Ezeken túlmenően még sokkal tipikusabb” (ti. kelet-európai vezető – a szerk.) a szlovák Robert Fico és a magyar Gyurcsány Ferenc. A két miniszterelnök „minden hájjal megkent politikai spekuláns kiváló üzleti kötődésekkel és populizmussal” – írja a nagy tekintélyű nemzetközi lap. Hozzáteszi: egyikük sem mutat komoly érdeklődést sem a reformok, sem a külpolitika iránt.
Nyakó István (MSZP) lapunktól értesült a The Economist írásáról. A lap által megfogalmazottakkal kapcsolatban elmondta: az ott olvashatók beleférnek az újságírói szabadság kategóriájába. – Amiket a lap állít, azok a korrektség és az inkorrektség határmezsgyéjén mozognak – mondta Nyakó.

A kormányfő hazugságai külföldön. Az utóbbi években több alkalommal is előfordult, hogy amit Gyurcsány Ferenc külföldi tárgyalásai után elmondott, nem mindig fedte a valóságot. 2005-ös washingtoni látogatása után a magyar kormányfő kijelentette: George W. Bush amerikai elnök szóba hozta azt, hogy a magyar–amerikai viszony a Fidesznek a New York-i terrortámadásokkal kapcsolatos álláspontja miatt romlott meg. Mint később kiderült, ez nem volt igaz. 2006 júniusában Gyurcsány Ferenc azt jelentette be, hogy hamarosan visszakerül a magyar állam tulajdonába a budai Várban található, amerikai tulajdonú egykori Táncsics-börtön. A kijelentés után az amerikai nagykövetség sajtóattaséja közölte: nem történt megegyezés az ügyben. Tavaly augusztusban Gyurcsány a Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnöknél tett látogatása után azt a tájékoztatást adta az újságíróknak, hogy pozitívak voltak vendéglátója reakciói a magyar konvergenciaprogramra. Néhány nappal később kiderült, Gyurcsány látogatásakor a konvergenciaprogram vitaanyagáról vagy végleges változatáról sem volt készen még az angol fordítás, azaz Juncker nem is olvashatta azt. A tavalyi balatonőszödi beszéd kiszivárgása után egy héttel hazánk miniszterelnöke hazudott, amikor azt állította, hogy Angela Merkel német kancellár bátor kezdeményezésnek nevezte Gyurcsány beszédét. A berlini kancellária hivatalosan is cáfolta, hogy Merkel ilyet mondott volna Gyurcsánynak. A múlt héten pedig meglepetéssel hallgatta a pozsonyi kormány szóvivője újságírók érdeklődését aziránt, miért nem tájékoztatta Robert Fico szlovák kormányfő és Gyurcsány Ferenc a nyilvánosságot közös sajtóértekezletükön arról, hogy négyszemközti megbeszélésükön tárgyaltak Malina Hedvig ügyéről. (K. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.