Keserű történelmi csúcs

Korábban szinte elképzelhetetlen szárnyalást mutatott be tegnap a Budapest Értéktőzsdén a Mol. A drágulás a BUX indexet történelmi csúcsra húzta, viszont elképzelhető, hogy a kialakult új tulajdonosi struktúra éppen a magyar tőzsdének árt a legtöbbet.

Munkatársunktól
2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több alkalommal is arról számoltunk be a múlt héten, hogy a budapesti tőzsdeindex már-már történelmi magasságokba emelkedett. Az új csúcs végül tegnap alakult ki: a BUX 940,72 pontos emelkedéssel eddig sosem látott magasságban, 28 604,90 ponton zárta a napot. Ez 3,4 százalékkal magasabb a pénteki záróértéknél.
A nap nyertesei ezúttal is a Mol-tulajdonosok voltak. A pénteki sajátrészvény-vásárlási akció után most az OMV nagybevásárlása húzta fel a részvényárfolyamot. Az osztrák társaság reggel jelentette be, hogy csaknem húszszázalékosra növelte részesedését a Molban. Nem sokkal ezután a szintén osztrák VCP Capital Partners adta hírül, hogy hat százalék fölé növelte tulajdoni arányát a magyar olajtársaságban – az eladói oldalon állítólag Megdet Rahimkulov orosz üzletember állt –, majd ebből bő egyszázaléknyit mindjárt el is adott – a védekezésre kényszerülő Molnak. A hírek nyomán az olajpapírok árfolyama 8,85 százalékos emelkedés után 28 300 forinton állt meg, ötvenmilliárd forint feletti összforgalom mellett. A kialakult helyzet paradoxona, hogy bár a Mol iránti lelkesedés magasra repítette a BUX-ot, ha a most kialakult tulajdonosi struktúra hosszú időre befagy, az alaposan lecsökkenti a parketten forgó részvények számát – vagyis a tegnapi Mol-szárnyalás nem éppen jó hír a tőzsdének.
Történelmi csúcsára emelkedett az OTP-részvények árfolyama. A bankpapír 22 milliárd forintos forgalom mellett 10 100 forintra erősödött. A Mol és az OTP mellett jól teljesített a két gyógyszergyártó cég és a Magyar Telekom is. Az Egis árfolyama 2,06 százalékkal, 22 250 forintra emelkedett, a Richter papírjai pedig 2,62 százalékos, azaz 935 forintos emelkedés után 36 600 forinton zártak. A távközlési társaság részvényei 1,7 milliárd forintos forgalom mellett 0,30 százalékkal 997 forintra drágultak. A kisebb részvények piacát az érdektelenség jellemezte, csakúgy, mint a forintét. A jegybank kamatcsökkentése nem okozott nagyobb változásokat a forint–euró kurzusában; a pénteki 246,80-as szint után tegnap délután 247,00/05 forinton kereskedtek az uniós fizetőeszközzel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.